Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23565 miejsce

Zanussi, Bralczyk, Głowacki na Karuzeli Cooltury. W sobotę „25 lat transformacji. Bilans zysków i strat”

Karuzela Cooltury na warszawskim Żoliborzu w sobotę pod znakiem debaty „25 lat transformacji. Bilans zysków i strat”. W piątek, na inaugurację, "Wspomnienia z lat knucia" snuli m. in. Krzysztof Zanussi, prof. Jerzy Bralczyk i Janusz Głowacki.

 / Fot. PAP/EPA„Wspomnienieniami z lat knucia” zainaugurowano w piątek w Warszawie Karuzelę Cooltury. Krzysztof Zanussi, Joanna Szczepkowska, Michał Ogórek, prof. Jerzy Bralczyk i inni wspominali lata, gdy z systemem walczono różnymi sposobami. „Zbliżamy się do 25-lecia odzyskanej z trudem suwerenności. 25 lat temu nie tylko myśleliśmy o tym czego nie chcemy, ale też o tym czego pragniemy, jakiej Polski chcemy” – mówił Krzysztof Zanussi, jeden z inicjatorów Karuzeli Cooltury.

Jednym z tematów piątkowego spotkania w żoliborskim Parku Żeromskiego, gdzie odbywa się 6. edycja Karuzeli, był dowcip językowy czasów PRL. Michał Ogórek, satyryk i dziennikarz, wspominał niezwykłe porozumienie, jakie panowało między twórcami humoru w PRL a odbiorcami żartów. "Kabarety nie musiały zawierać żadnych aluzji w swoich występach, a wszyscy i tak je znajdowali" - mówił. O pewnej pozorności działań propagandy mówił prof. Jerzy Bralczyk, przypominając, że hasła, otaczające obywateli były tak nieprzekonujące, że nie można im było ulec. "Władza jakoś musiała mówić do ludzi, a jak - to już było wszystko jedno. To było pozorne, trochę na niby” – ocenił Bralczyk. Joanna Szczepkowska wspominała okoliczności, w których padło słynne zdanie: "Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". „Chciałam się zachować jak wolny człowiek i sprawdzić czy nim jestem” - wyjaśniała aktorka powód swej deklaracji w "Dzienniku TV" w 1989 roku.

Karuzela Cooltury jest przedsięwzięciem realizowanym przez Fundację Centrum Twórczości Narodowej. Pomysłodawcami Karuzeli są Krzysztof Zanussi, wiceprzewodniczący Rady Fundacji i Marek Ratajczak, prezes fundacji. Tegoroczna, 6. edycja, po raz pierwszy odbywa się w Warszawie. W sobotę zaplanowano debatę „25 lat transformacji. Bilans zysków i strat”, którą poprowadzi redaktor naczelna PAP Katarzyna Buszkowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.