Facebook Google+ Twitter

Zanussi pracuje nad filmem o królowej Jadwidze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-07 07:33

Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Jest gotowy scenariusz, wybrane miejsca do zdjęć

Film ma być sfinansowany przez telewizję polską i węgierską. Węgrzy są gotowi, jednak Telewizja Polska nie ma pieniędzy. W efekcie ciągle nie można wejść na plan.

Krzysztof Zanussi jest rozczarowany, zwłaszcza, że - jego zdaniem - Polacy zbyt mało wiedzą o swojej historii. Film obejmuje zaledwie dwa tygodnie z życia Jadwigi i pokazuje głęboki przełom, jaki się dokonał w polskiej polityce z wygaśnięciem dynastii piastowskiej.

Zdaniem reżysera Polska stała się wtedy krajem niebywale bardziej cywilizowanym. Zanussi podkreślił, że imperium Jagiellonów było wielonarodową, wielokulturową i wieloreligijną wspólnotą. "Ówczesna unia Korony i Litwy była prefiguracją zjednoczonej Europy", dodał reżyser.

Krzysztof Zanussi zaznaczył, że film o królowej Jadwidze chcą współfinansować Francuzi, ale - w jego przekonaniu- produkcja nie ruszy bez wsparcia Telewizji Polskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.