Facebook Google+ Twitter

Zaoszczędź w nowym roku

Jak można zmniejszyć rachunki za prąd, wodę, zakupy, paliwo? Wystarczy zapoznać się z paroma trikami i cieszyć niższymi wydatkami. To proste.

Działacz organizacji Greenpeace walcem drogowym niszczy tradycyjne żarówki podczas happeningu w Berlinie w ubiegłym roku. Ekolodzy w ten sposób zaprotestowali przeciwko marnotrawieniu energii. Ich zdaniem, tradycyjna żarówka "pożera" bardzo dużo energii, więc należy zaprzestać jej produkowania, a zastąpić je energooszczędnymi. / Fot. PAP/EPA/JOHANNES EISELERóżne są sposoby oszczędzania, ważne jest aby się zaznajomić z nimi i stosować do rad. Można wtedy zaoszczędzone pieniądze wydać na przyjemności, na które zazwyczaj nie mamy środków finansowych.

Niższe rachunki za wodę

Najważniejsze jest, aby zawsze dokręcić kran, a jeśli woda nadal cieknie, zmienić uszczelkę. Można również pomyśleć o zainstalowaniu w kranie perlatora (który kosztuje 10- 30 zł). Perlator to rodzaj wylewki, końcówki kranu lub prysznica (drobna siateczka) zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Dzięki niemu ciśnienie nie będzie niższe, a zużycie wody może spaść nawet o połowę.
Również należy się zastanowić nad codziennymi kąpielami. Do wanny jednorazowo wlewamy średnio 130 litrów wody, natomiast pod prysznicem zużyjemy 70 litrów.

Jeśli korzystamy ze zmywarki czy pralki pamiętajmy: uruchamiajmy te urządzenia tylko wtedy gdy są pełne, do zmywarki wkładamy naczynia na których nie ma resztek jedzenia, używamy programów oszczędnościowych oraz energooszczędnych. To nie wszystko, należy pamiętać, że nie płacimy tylko za wodę, ale i drugie tyle za ścieki. Warto więc dwa razy się zastanowić zanim niepotrzebnie odkręcimy wodę.

Mniejsze wydatki na paliwo

Należy przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach, jeśli są niedopompowane silnik zużywa więcej benzyny. Kompresory są dostępne na większości stacji i co najważniejsze - bezpłatne. Także częściej tankują kierowcy, którzy jeżdżą nerwowo, gwałtownie ruszają lub prowadzą samochód na wysokich obrotach. Taka jazda kosztuje dwa razy więcej paliwa lub gazu. Ważne jest również obciążenie samochodu, dlatego warto zaglądać czasem do bagażnika i wyjąć niepotrzebne rzeczy.

Zakupy kontrolowane

Gdy wybieramy się do supermarketu należy pamiętać, aby zabierać zawsze ze sobą gotówkę a nie kartę. Dzięki temu mamy ograniczenie i nie kupujemy zbędnych rzeczy. Ważne jest również, aby sporządzać listę zakupów i starać ściśle się jej trzymać. Jeśli zawsze kupujemy w tym samym miejscu warto zapytać o kartę rabatową. Możemy wtedy dostać nawet do 5 proc. rabatu lub prezent w zależności od oferty sklepu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W sumie nic nowego..prawie każdy o tym wie..

Ciekawe są spostrzeżenia autorki i zalecenia odnośnie oszczędzania, np. tutaj: " Również należy się zastanowić nad codziennymi kąpielami." Hehehe..niektórzy się zastanawiają czy mycie raz na miesiąc to nie za często? Oszczędność wody duża, tylko zapach...powalający.

"Do wanny jednorazowo wlewamy średnio 130 litrów wody, natomiast pod prysznicem zużyjemy 70 litrów."
Wszystko zależy od wielkości wanny i upodobań kąpiącego. Osoby instalujące wannę lubią się w niej relaksować i za nic nie wymienią jej na prysznic. Z kolei i pod prysznicem można zużyć o wiele więcej wody niż korzystając z wanny. Bo nie każdy bierze tylko krótki prysznic. Można brać prysznic bardzo dłuuuugo.

"Gdy wybieramy się do supermarketu należy pamiętać, aby zabierać zawsze ze sobą gotówkę a nie kartę." Nikt nagle karty nie zamieni na gotówkę, bo: robienie zakupów i płacenie kartą jest na porządku dziennym. Często kupujący gotówkę zastępują kartą, w obawie przed złodziejami.

" W przypadku lodówki ...warto czasem ją rozmrozić". Jeśli czasem to długo nie podziała i nie zaoszczędzi się na zużyciu prądu. Lodówkę należy rozmrażać regularnie! ( Zalecenia producenta)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.