Facebook Google+ Twitter

Zapach i smak szarlotki, czyli "Danuta W." w Teatrze Polonia

Sztuka o Danucie Wałęsie to monolog kobiety, która pozostawała w cieniu męża - legendarnego przywódcy Solidarności i prezydenta Polski.

Krystyna Janda (Danuta W.) / Fot. Karolina Wolf, Teatr PoloniaSpektakl "Danuta W." w reżyserii Janusza Zaorskiego to opowieść o szczęściu i marzeniach, które zweryfikowało życie. Monodram jest oparty na autobiografii Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice", która została opracowana przez Piotra Adamowicza i zaadaptowana na scenę przez Krystynę Jandę. W książce żona legendarnego przywódcy Solidarności i prezydenta Polski przerwała milczenie, by opowiedzieć o sobie, rodzinie i burzliwej historii naszego kraju.

Sztuka stanowi monolog kobiety, która poniosła osobistą klęskę, pozostając w cieniu męża. Tytułowa bohaterka przez całe życie sama musiała zmagać się z problemami dnia codziennego, gdyż mąż walczył z systemem. Danuta W. (Krystyna Janda) wspomniała najtrudniejsze chwile ze swojego życia, takie jak: poród pierwszego syna, który trwał aż 12 godzin, pierwsze aresztowanie jej męża oraz zapaść, po której trafiła do szpitala.

Krystyna Janda (Danuta W.) / Fot. Adam Kłosiński, Teatr PoloniaDanuta W. pokazała, jaki Lech Wałęsa był prywatnie, jednak zrobiła to z wyczuciem. Obraz przywódcy związku zawodowego wcale nie jest taki zły, jak by się mogło wydawać. Choć oczywiście nie wszystkie zachowania są godne naśladowania. Od wszelkich ważnych spraw trzymał żonę z daleka, nie radził się podczas podejmowania decyzji, mimo że dotyczyły one całej rodziny (m.in. udział w strajku). Nie było go przy rodzinie, ponieważ ważniejsze było dla niego dobro państwa.

Krystyna Janda wcieliła się w postać Danuty W., kobiety, która przeżyła wiele dobrych i złych chwil u boku Lecha Wałęsy i jako jedyna znała jego prawdziwe oblicze. Aktorka musiała zmierzyć się z niełatwym wyzwaniem i poprowadzić ponad dwugodzinny monolog (z jedną przerwą). Trudno jest zainteresować widza przez tak długi czas w pojedynkę, ale dla Krystyny Jandy nie ma rzeczy niemożliwych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, bardzo ją cenię jako aktorkę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyna Janda jest znakomitą aktorką i nawet z takiego negliżu duszy potrafi zrobić arcydzieło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.