Facebook Google+ Twitter

Zapach piżma. Coraz rzadszy świat piękna i luksusu

Aromat często wykorzystywany przy produkcji najwyższej klasy kosmetyków, jest również domeną coraz rzadziej występujących zwierząt.

Wonnica piżmówka (Aromia moschata) / Fot. Artur HampelWonnica piżmówka (Aromia moschata) nazwę swoją zawdzięcza produkowanej wydzielinie o silnej woni piżma.

Nie jest to oczywiście jedyna ciekawostka dotycząca tego owada. Chrząszcz o imponujących rozmiarach jak na polskie warunki osiąga wielkość około 40 mm . Gdy dodamy jeszcze długość czułek, to owad ten może dorastać do niemal 10 cm długości. Charakterystyczne metalizujące na zielono ubarwienie sprawia, że tego owada trudno pomylić z innym gatunkiem. Dodatkowym efektem wizualnym są opalizujące elementy pancerza.

Owada tego można dostrzec na kwiatostanach roślin z rodziny baldaszkowatych. Zachowuje się spokojnie, nie jest płochliwy. Z powodzeniem można wziąć go na ręce i podziwiać całymi minutami. Bardzo często zdarza się, że obserwowanego osobnika jednego dnia, możemy znaleźć w tym samym miejscu dnia kolejnego.

Zobacz galerię zdjęć owada


Jest to niestety kolejny gatunek, którego coraz trudniej zauważyć w polskiej faunie. Jego biologia związana jest z Wonnica piżmówka (Aromia moschata) / Fot. Artur Hampelsiedliskami łęgowymi. Można go spotkać w dolinach rzek, na terenach podmokłych oraz niewielkiej odległości od takich stanowisk.

Rozwój piżmówki jest ściśle związany z wierzbą, na której żerują larwy. Zdarza się, że opada również olchy lub topole. Również postać dorosła widywana jest na tych drzewach, najczęściej przy zranieniach kory, gdzie spija wypływające soki.

Wonnica piżmówka, jak większość kózkowatych zasiedla drzewa osłabione i chore. W związku z usuwaniem takich drzew z drzewostanów przez całe dziesięciolecia, ograniczyła się też znacznie populacja tego gatunku. W środowiskach przyrodniczych coraz częściej mówi się o konieczności ochrony gatunkowej tego owada. Wonnicę charakteryzują również pięknie rozłożone symetrycznie długie czułki.

Wielkość, opalizujące ubarwienie, wydzielana woń piżma w połączeniu ze sporadycznością występowania tego chrząszcza sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym klejnotem w polskim świecie zwierząt.

Polub na facebooku Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.10.2012 08:09

Znowu po prawej stronie widzę parę czerwonych łapek pod moim wpisem. Cóż może oznaczać ta regularna prawidłowość... Sam nie wiem, Chociaż z drugiej strony żal mi ciętych kwiatów, które wydają tak intensywny zapach właśnie dlatego, że je odcięto od korzeni. One emitują siłą bezwładności soki i olejki eteryczne z intensywnością i desperacją zdekapitowanej kury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2012 23:27

wolę zapach świeżych kwiatów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.