Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6890 miejsce

Zapadł wyrok w sprawie gimnazjalistów. Winni śmierci 14-letniej Ani

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2011-03-03 19:33

Środek wychowawczy w postaci nadzoru kuratora sądowego nałożył w czwartek wydział rodzinny Sądu Rejonowego w Gdańsku na pięciu byłych uczniów Gimnazjum nr 2 w Gdańsku, którzy w 2006 roku molestowali seksualnie 14-letnią Anię. Dziewczynka popełniła samobójstwo.

 / Fot. Przemek ŚwiderskiSąd wyznaczył kuratorowi obowiązek składania sprawozdań z nadzoru nad uczniami (wszyscy urodzili się w 1992 r.) co dwa miesiące. Kuratela taka może trwać do osiągnięcia przez nich 21 roku życia.

Uzasadnienie orzeczenia, jak i całe postępowanie sądowe, było tajne. W części jawnej sentencji orzeczenia sąd podkreślił, że uczniowie przez okres siedmiu tygodni wielokrotnie znęcali się nad 14-latką znieważając ją słowami oraz naruszając nietykalność cielesną.

Sprawa 14-letniej Ani. Patrycja K., przyjaciółka gimnazjalistki odwołała część zeznań

Jak powiedziała sędzia Wiesława Breza-Kłos, chłopcy m.in. dotkliwie klepali dziewczynkę po pośladkach.

20 września, dzień przed śmiercią samobójczą Ani, uczniowie zdjęli jej spodnie i majtki, obmacywali po całym ciele w szczególności w miejscach intymnych oraz pozorowali akt seksualny. Jeden z napastników nagrywał to wszystko na telefon komórkowy. Wszystko to działo się w szkolnej klasie.

Sądowe śledztwo po samobójczej śmierci gimnazjalistki

Jak podkreśliła sędzia, cała piątka doprowadziła tym samym do tego, że Ania targnęła się na swoje życie. Ojciec jednego z uczniów, Mateusza W. powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony z treści orzeczenia, w szczególności z tego, że cała sprawa już się zakończyła.
Obrońca Łukasza P. Donat Paliszewski nie wykluczył, że złoży odwołanie od orzeczenia, ale musi zapoznać się wcześniej z jego pisemnym uzasadnieniem.

"Nikt w tej sprawie, ani państwo, ani obrona, ani rodzice nie poradził sobie. Powinna być ona rozstrzygnięta szybko i bez zwłoki. Polska jest stroną konwencji o prawach dziecka - a ta w jednym ze swoich uregulowań wskazuje, że sprawy nieletnich powinny być załatwiane bez zwłoki" - powiedział Paliszewski o przewlekłości postępowania sądowego ws. 14-latki.

Postępowanie dotyczące śmierci Ani rozpoczęło się po raz drugi w połowie listopada ub. roku z powodu zmiany sędziego prowadzącego sprawę. Poprzednia sędzia miała kłopoty zdrowotne. Nowej sędzi przyznano asystenta i zdjęto jej część innych obowiązków. Pierwsze postępowanie dotyczące b. gimnazjalistów toczyło się przed gdańskim sądem od października 2006 r.

Choć uczniowie ukończyli już dziś 18 lat, to odpowiadając przed wydziałem rodzinnym i dla nieletnich, nadal zagrożeni są karą umieszczenia w zakładzie poprawczym. Może być ona jednak warunkowo zawieszona. Z racji osiągnięcia przez chłopców pełnoletniości nie można natomiast zastosować wobec nich nadzoru rodzicielskiego.

Czytaj cały tekst w Dzienniku Bałtyckim

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zofia Kowalska
  • Zofia Kowalska
  • 05.03.2011 09:12

""20 września, dzień przed śmiercią samobójczą Ani,"""" link czy ""Koleżanka 14-letniej Ani, gimnazjalistki, która w październiku 2006 r. popełniła samobójstwo """link MOŻE NIECH PANOWIE REDAKTORZY SPRAWDZĄ DATĘ A POTEM WYPOWIADAJĄ SIĘ !!!! Z tego co pamiętam to gazeta FAKT napisała,że Ania powiesiła się nawet już dzień wcześniej.!!! GRATULUJE , Żenada dziennikarska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż można powiedzieć o sprawiedliwości z perspektywy 4 lat. To jedno wielkie urągowisko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.