Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21459 miejsce

Zapadły wyroki. Zakochana sędzia łamała prawo na prośbę adwokata

To sprawa bez precedensu. Sędzia Sądu Rejonowego w Gdańsku i adwokat z Trójmiasta oraz prokurator z Pruszcza Gdańskiego, zostali oskarżeni przez prokuraturę i skazani za korupcję, przez Sąd Okręgowy w Koszalinie.

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze MiastoTaki finał ma ciągnąca się od siedmiu lat, sprawa płatnej protekcji, w gdańskim środowisku prawniczym. Wyrok zapadł trzy dni przed końcem 2012 roku. Nie jest jednak prawomocny, co znaczy, że skazani mają prawo odwołać się od niego do sądu wyższej instancji. W grupie oskarżonych z gdańskiego wymiaru sprawiedliwości są również trzy inne osoby współpracujące finansowo z wyżej wymienionymi.

Wszystkim oskarżonym przedstawiła zarzuty Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Dotyczą one powoływania się w latach 2003-2005, na "wpływy w instytucjach wymiaru sprawiedliwości". Pozwalało to im załatwiać poza procedurą karną, m.in. "uchylenia bądź odstąpienia od stosowania tymczasowego aresztu, przerwy w odbywaniu kary, wydawanie wyroków w zawieszeniu lub umarzanie postępowania" - podaje serwis Wyborcza.pl.

W jednym przypadku chodziło o uzgodnienie wyroku skazującego przeciwko dwóm dziennikarzom "Gazety Wyborczej". Obaj dziennikarze wielokrotnie pisali o podejrzeniach i nieprawidłowościach w pracy gdańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał w miniony piątek, 28 grudnia 2012 roku, adwokata Piotra P., na najwyższą karę. Adwokat dostał 5 lat pozbawienia wolności i musi zapłacić 18 tys. zł grzywny. Były już mecenas ma, oprócz tego - na zasadzie przepadku mienia - oddać Skarbowi Państwa 84,5 tysięcy złotych korzyści finansowych, które uzyskał dzięki machlojkom prawnym i przestępstwom.

Były adwokat Piotr P. miał na swoim koncie najwięcej, spośród trzech oskarżonych, bo aż 40 zarzutów prokuratorskich. Po dokładnym rozpoznaniu sprawy, ostatecznie koszaliński Sąd Okręgowy uznał adwokata za winnego popełnienia 18 zarzucanych czynów. Z kolejnych 16 zarzutów prokuratorskich Piotr P. został uniewinniony, a w przypadku 6 innych – sąd postępowanie umorzył. Koszaliński sąd zaliczył na poczet kary okres - od kwietnia 2005 do maja 2008 roku, który Piotr P. spędził w areszcie.

Natomiast sędzia Sądu Rejonowego w Gdańsku, Magdalena P. - zasiadająca na ławie oskarżonych - została skazana na 2 lata pozbawienia wolności, w zawieszeniu wykonania kary na 5 lat oraz na 10 tys. złotych grzywny. Sąd Okręgowy w Koszalinie stwierdził, że oskarżona sędzia, wspólnie z adwokatem Piotrem P., ustalała podejmowane wyroki. Trzeba dodać, że ich dwoje łączył romans - według ustaleń procesowych, sędzina Magdalena P. łamała prawo na prośbę Piotra P., ponieważ była wielce zakochana w adwokacie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.