Facebook Google+ Twitter

Zapal znicz bohaterom

Czy czasy bezinteresownego sprzątania zapomnianych grobów minęły bezpowrotnie? Dzisiaj w modzie jest zapalanie zniczy na mogiłach bohaterów, również tych zapomnianych.

 / Fot. Scrim printJako młody harcerz chodziłem z drużyną na groby i sprzątaliśmy te najbardziej zaniedbane, zapomniane. Również idąc z rodziną na cmentarz mama prosiła, aby zapalić świeczkę na mogile obok grobu babci. Tam nikt od wielu lat nie przyjeżdżał.

Dzisiaj harcerze zapraszają do udziału do akcji „Chwała Bohaterom”. Mogą w niej brać udział całe rodziny. „Niech każdy z nas będzie bohaterem i zadba o pamięć osób które zasłużyły się dla naszego kraju – zachęcają organizatorzy – Celem akcji jest uczczenie polskich Bohaterów”.

Porządkowaniem nagrobków osób zaangażowanych w walkę o Niepodległość Polski pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi zajęli się harcerze z ZHR. Na uwagę zasługuje fakt, że opieką otoczono m.in. groby Powstańców Styczniowych. Organizatorzy tych akcji zachęcają, aby udekorować biało-czerwonymi wstążeczkami oraz pamiątkowymi tabliczkami mogiły bohaterów. Będzie to znak szacunku, pamięci i wdzięczności wobec naszych przodków.

W Gorzowie Wielkopolskim od ponad 30 lat harcerki i harcerze co roku w Święto Zmarłych pełnią warty honorowe przy grobach i pomnikach związanych z walką o wolność Polski. Podobnie dzieje się w wielu miejscowościach.

Także wojskowi oddają hołd swoim poprzednikom. Tak będzie np. na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie, gdzie zostaną zapalone znicze na kwaterach obrońców Gdyni z września 1939 roku. Główne uroczystości Marynarki Wojennej RP z udziałem admiralicji odbędą się 1 listopada na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. O godzinie 12:00 w honorowej asyście odprawiona zostanie msza polowa w intencji marynarzy i żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz wszystkich zmarłych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.