Facebook Google+ Twitter

Zapalmy znicz 9 maja w Chojnicach

Pod tym hasłem od kilku tygodni organizują się w Internecie ludzie, którzy zamierzają w 65 rocznicę zakończenia działań wojennych w Europie, uczcić pamięć żołnierzy radzieckich poległych w Polsce.

Ogrodzenie cmentarza w Chojnicach od strony ul. Kościerskiej z fragmentami odpadającego tynku. Fot. Jerzy Erdman / Fot. Jerzy ErdmanAkcja zaczęła się po tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jednym z pierwszych, który rzucił pomysł podziękowania Rosjanom za okazaną pomoc, był arcybiskup Józef Życiński (GW z 18.04.): - Apeluję gorąco, byśmy przed 9 maja zatroszczyli się o te groby, o ich otoczenie, estetykę - namawiał arcybiskup dodając, że trzeba przy tym zapomnieć o skomplikowanych realiach II wojny światowej. Podkreślił, że szeregowi rosyjscy żołnierze nie ponosili odpowiedzialności za politykę Stalina.

Powstała specjalna strona internetowa (9maja.pl), na której umieszczono apel o następującej treści: „Akcja jest odpowiedzią na życzliwość zwykłych Rosjan, którzy po tragicznych wydarzeniach pod Smoleńskiem okazali solidarność w żalu, przynosili znicze i kwiaty przed polskie placówki dyplomatyczne w Rosji. (…) Nie mamy złudzeń - to początek procesu, który wymaga czasu. Jak wspominamy w liście, występujemy przeciwko relatywizowaniu historii; jesteśmy świadomi, że akcja może spotkać się z zarzutami gloryfikacji zbrodniczego systemu. Trudno o większe nieporozumienie. Zapalając znicze nie zamierzamy usprawiedliwiać działań Armii Czerwonej i NKWD na terenach Polski, a jedynie wspomnieć, że w tej strasznej wojnie zginęły obok Polaków, Żydów i osób innych narodowości, również miliony zwykłych Rosjan walczących w szeregach sowieckiej armii. Rosjanie byli ofiarami systemu sowieckiego. Im też należy się pamięć.

Twórcy tej strony należą także na Facebooku do grupy o nazwie „Pojednanie i Pamięć”. Zaprasza ona do wzięcia udziału w wydarzeniu noszącego nazwę Zapalimy znicze na grobach żołnierzy radzieckich”. Idea jest taka, żeby 9 maja o godzinie 16.00 zapalić znicze na grobach żołnierzy radzieckich na cmentarzach w całej Polsce.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.