Facebook Google+ Twitter

Zapalmy znicze na zapomnianych grobach powstańców

Nie tylko w Warszawie są groby powstańców. Odnajdźmy je i zapalmy znicze. W Elblągu jest grób piętnastoletniego Włodka Skolimowskiego, harcerza z Szarych Szeregów. Chciał zostać astronomem.

 / Fot. Deep750, CC2.0Po upadku Powstania Warszawskiego wielu jego uczestników nie wróciło po zakończeniu wojny do stolicy. Wielu wyjechało na tzw. Ziemie Odzyskane.

Marzenia „Saturna” o gwiazdach


mjr Tytus Stanisław Żychowski „Rudolf Szłapiński” / Fot. Grażyna WosińskaTak zrobił Włodek Skolimowski, harcerz Szarych Szeregów. Podczas powstania miał 14 lat. Jego grób odnalazłam podczas spaceru na cmentarzu, przy ulicy Agrykola w Elblągu. Zwróćmy uwagę, Agrykola, to znana warszawska ulica. Nadali ją w Elblągu warszawiacy, którzy szukali tu szczęścia po wojnie.

Wracając do Włodka. Elbląg okazał się kresem jego wędrówki. Zmarł 11 grudnia 1945 roku. Niewiele o nim wiemy. Walczył w powstaniu, mając czternaście lat. Przyjął pseudonim „Saturn”. Pewnie fascynowały go gwiazdy i planety. Saturn był atrakcyjny ze swymi pierścieniami. Oczami wyobraźni widział siebie przy nowoczesnym teleskopie. Chciał dokonać wielu odkryć. Gwiaździste niebo sprzyjało marzeniom. Nie było pewnie takich chwil wiele podczas powstania.

Mokotów i Śródmieście


Nagrobek Włodka Skolimowskiego, harcerza z Szarych Szeregów na cmentarzu Agrykola w Elblągu / Fot. Grażyna WosińskaNiedaleko od „Saturna” miejsce na cmentarzu Agrikola znaleźli: mjr Tytus Stanisław Żychowski „Rudolf Szłapiński” oraz Janina Zychowska „Sosna” „Janka”. Też walczyli w powstaniu. On na Mokotowie, ona w Śródmieściu. Mjr
Zychowski zmarł w 1958 roku, a ppor Żychowska w 2006 roku.

Montażysta „Kubusia”


Tadeusz Hornziel, montażysta samochodu pancernego „Kubuś” / Fot. Grażyna WosińskaInne były losy Tadeusz Hornziela, pseudonim „Róg”. Gdy walczył w powstaniu miał 22 lata. Był w oddziale Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” - Grupa Bojowa „Krybar” grupa techniczna. Co ciekawe, Hornziel brał udział w budowie słynnego wozu pancernego „Kubuś”. Należał do grupy montażowej i wykonywał papierowe szablony do wycinania detali.

1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zrób zdjęcie lub nagraj film i pokaż nam, jak wyglądała Twoja okolica w godzinę "W"!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tak tez można uczcić
 • Tak tez można uczcić
 • 01.08.2012 18:11

Autorka , Grażyna Wosińska , pisząc ten artykuł uczciła Zyskowskich z tego Powstania warszawskiego i wszystkich, którzy wówczas zginęli .Nie trzeba zniczy , patosu na pokaz , tak jak robią zakłamani ludzie z PiS ( nie wszyscy rzecz jasna ale na pewno Jarosław Kaczyński i jego ślepi naśladowcy) !

Komentarz został ukrytyrozwiń
powstaniec
 • powstaniec
 • 01.08.2012 16:34

Pani autorko. Ładnie innych namawiasz do zapoalenia zniczy. Jutro zamieść fotografie jak sama to robisz na cmentarzu. Ciekawy jestem bardzo czy też w czynach jesteś taka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ffff
 • ffff
 • 01.08.2012 12:50

Zbrodnia w Katyniu przypomina zbrodnie na mieszkancach Warszawy.W Katyniu nie mordowano przynajmniej dzieci .Na smierc dzieci wysylal Hitler oraz chore dowodztwo Powstania Warszawskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
 • f
 • 30.07.2012 13:50

Głupiutka Mirko -winny tego stanu jest Hitler ,a polscy patrioci walczyli o wolność .Jak przyszli by cię wyzwalać Rosjanie, to tez by cię zgwałcili i zamordowaliby nie 200 a 300 tys. osób w imię utrwalania komunizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kombatant
 • kombatant
 • 30.07.2012 00:53

Wejdźmy także na ta stronę i przeczytajmy jak to w rzeczywistości było z tym zrywem i jacy to "wodzowie" wywołali .
http://powstanie.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirka
 • Mirka
 • 29.07.2012 15:06

Powstańczy z Powstania Warszawskiego zasługują na znicz.Dlaczego przemilcza się fakt zrujnowania miasta przez ten debilki "zryw" samobójców.ZGINĘŁLO PONAD ! 180 000 (sto osiemdziesiąt tysięcy)LUDNOŚCI CYWILNEJ,mieszkańców Warszawy.Gdzie jest pamięć o nich , gdzie jest szacunek o pomoc w utrzymaniu pamięci o tych cywilach?!Gdzie???Powstańcy ewakuowali się kanałami-były nawet przepustki by uciekać z tego zmasakrowanego miasta warszawy .
CYWILOM NAWET TEGO NIE DANO , nie dano przepustek do opuszczenia tego miasta , Warszawy .Pozostawiono ich na pewną śmierć: w ogniu , w gruzach , a pierw zgwałceni , męczeni przez Własowców , SSmanów i innych zbrodniarzy spod znaku swastyki.GDZIE SĄ WINNI TEGO STANU RZECZY, ZBRODNI NA CYWILNEJ LUDNOŚCI.Gdzie są ci dowódcy z tego debilskiego powstania??Gdzie są ci "bohaterowie".Co?Znowu wypinają piersi do orderów a ich dzieci szczycą sie z tego debilskiego powstania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie mogę zapalić znicza na grobie żadnego z powstańców, ale symbolicznie uczczę ich pamięć tutaj.
Wszystkim harcerzom z Szarych Szeregów
(*)(*)(*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest infomacja o Pana Ojcu w Historii Elbląga t.V cz. II, ale niestety nie ma imienia. (str. 308)
Dziękuje za dygresje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.