Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapalmy znicze na zapomnianych grobach powstańców

Grażyna Wosińska
Grażyna Wosińska
mjr Tytus Stanisław Żychowski „Rudolf Szłapiński”
mjr Tytus Stanisław Żychowski „Rudolf Szłapiński” Grażyna Wosińska
Nie tylko w Warszawie są groby powstańców. Odnajdźmy je i zapalmy znicze. W Elblągu jest grób piętnastoletniego Włodka Skolimowskiego, harcerza z Szarych Szeregów. Chciał zostać astronomem.

Po upadku Powstania Warszawskiego wielu jego uczestników nie wróciło po zakończeniu wojny do stolicy. Wielu wyjechało na tzw. Ziemie Odzyskane.

Marzenia „Saturna” o gwiazdach

Tak zrobił Włodek Skolimowski, harcerz Szarych Szeregów. Podczas powstania miał 14 lat. Jego grób odnalazłam podczas spaceru na cmentarzu, przy ulicy Agrykola w Elblągu. Zwróćmy uwagę, Agrykola, to znana warszawska ulica. Nadali ją w Elblągu warszawiacy, którzy szukali tu szczęścia po wojnie.

Wracając do Włodka. Elbląg okazał się kresem jego wędrówki. Zmarł 11 grudnia 1945 roku. Niewiele o nim wiemy. Walczył w powstaniu, mając czternaście lat. Przyjął pseudonim „Saturn”. Pewnie fascynowały go gwiazdy i planety. Saturn był atrakcyjny ze swymi pierścieniami. Oczami wyobraźni widział siebie przy nowoczesnym teleskopie. Chciał dokonać wielu odkryć. Gwiaździste niebo sprzyjało marzeniom. Nie było pewnie takich chwil wiele podczas powstania.

Mokotów i Śródmieście

Niedaleko od „Saturna” miejsce na cmentarzu Agrikola znaleźli: mjr Tytus Stanisław Żychowski „Rudolf Szłapiński” oraz Janina Zychowska „Sosna” „Janka”. Też walczyli w powstaniu. On na Mokotowie, ona w Śródmieściu. Mjr
Zychowski zmarł w 1958 roku, a ppor Żychowska w 2006 roku.

Montażysta „Kubusia”

Inne były losy Tadeusz Hornziela, pseudonim „Róg”. Gdy walczył w powstaniu miał 22 lata. Był w oddziale Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” - Grupa Bojowa „Krybar” grupa techniczna. Co ciekawe, Hornziel brał udział w budowie słynnego wozu pancernego „Kubuś”. Należał do grupy montażowej i wykonywał papierowe szablony do wycinania detali.

1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zrób zdjęcie lub nagraj film i pokaż nam, jak wyglądała Twoja okolica w godzinę "W"!

Po upadku powstania dostał się do niewoli. Po jej zakończeniu wrócił do Warszawy i potem losy lub raczej rozkaz przełożonych ze stołecznej Straży Ogniowej rzuciły go do Elbląga. O jego losach piszę w przygotowywanej do druku książce o pożarze hali z ponad 150 obrabiarkami w 1949 roku.Zmarł 3 kwietnia 1985 roku. Pochowany jest na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie.

Nie żyje też Stefan Brzozowski, pseudonim Fiat. Pisałam o nim rok temu. Został pochowany w Elblągu na cmentarzu Dębica w 2008 roku.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto