Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31163 miejsce

Zapamiętane ocalone niezatarte. Wojna i powstanie 1939-1945

Do 23 lutego w Muzeum Powstania Warszawskiego, możemy oglądać cykl rzeźb i obrazów, wielkiego artysty Henryka Musiałowicza. Jest to hołd tym wszystkim którzy przeleli swoją krew i oddali życie w walce z okupantem.

Plakat wystawy Henryka Musiałowicza "Zapamiętane ocalone niezatarte. Wojna i Powstanie 1939-1945" / Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego Od 5 stycznia 2009 do 23 lutego 2009 roku, będzie można obejrzeć wystawę rzeźb i obrazów Henryka Musiałowicza. Wystawa "Zapamiętane ocalone niezatarte. Wojna i Powstanie 1939-1945" to cykl 240 rzeźb i około 30 obrazów z cyklu "Wojna przeciwko człowiekowi".

Na pierwszy rzut oka, las drewnianych rzeźb, 240 totemów w których dominuje kolor czerwieni, białości i czerni. Ich liczba wręcz przytłacza widza, jednak po chwili odkrywa on przesłanie artysty. Obrazy i rzeźby są osobistym hołdem złożonym bohaterskim rówieśnikom rzeźbiarza, którzy doświadczyli dramatycznych przeżyć z Powstania Warszawskiego i drugiej wojny światowej. Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że jest to dotychczas największa wystawa rzeźb Henryka Musiałowicza, samo otwarcie wystawy odbyło się w 95. urodziny artysty. Autor podczas wernisażu bardzo często podkreślał dla kogo zostały one zrobione.

Ekspozycja wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. / Fot. MPWHenryk Musiałowicz – artysta, malarz, rysownik, twórca form przestrzennych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (wydział malarstwa). Jeden z największych malarzy europejskich. Urodził się w Gnieźnie. Okres okupacji i Powstania Warszawskiego przeżył w Warszawie. Ze względu na zły stan zdrowia nie wziął udziału w walkach powstańczych. Henryk Musiałowicz po wojnie wyjechał do Paryża, później do Nowego Jorku. Swoje prace eksponował na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz brał udział w około 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w znaczących kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Jest członkiem m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Kultury (SEC), Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (AIAP), Accademia Tiberina w Rzymie, Accademia Italia della Arte e del Lavoro w Parmie, Accademia Bedriacense w Calvatone. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Wystawa jest czynna do 23 lutego 2009. Bilety - 2zł i 4zł.

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, Warszawa
www.1944.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

a w niedzielę można wejść za darmo - choć wtedy sporo ludzi jest. prace wystawione w muzeum są faktycznie ciekawe. a jest ich zatrzęsienie. niektóre ciężko mi było zrozumieć, ale jednak warto je zobaczyć. no i jeśli ktoś nie był w MPW - to koniecznie musi to nadrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.