Facebook Google+ Twitter

"Zapiski oficera Armii Czerwonej" w formie monodramu

Już jutro w Łodzi, w śródmiejskim domu kultury przy ulicy Roosevelta 17, odbędzie się monodram w wykonaniu Marcina Wartalskiego zatytułowany "Zapiski oficera Armii Czerwonej", na podstawie książki Sergiusza Piaseckiego o tym samym tytule. Kto czytał - będzie wiedział o co chodzi, ale nawet osobom, które jeszcze się z nią zapoznały, polecam monodram.

Warto, aby spektakl zobaczyły szczególnie bardzo młode osoby. Dziś mało kto spośród ludzi poniżej 20 roku życia, ma świadomość ciągłości historycznej i wydarzeń tamtego okresu. A przecież - choć traumatyczna - jest to część naszego dziedzictwa. I może właśnie dlatego, że traumatyczna - należy o niej mówić i pamiętać.

Czytając "Zapiski..." odniosłem wrażenie, jakbym się znalazł w oszalałym świecie Orwella, przeniesionym w realia wschodnie. I choć sam autor użył formy satyry, bardziej niż "śmieszno" było "straszno". Tematem spektaklu są wspomnienia oficera Armii Czerwonej z II wojny światowej. "Zapiski..." doskonale ukazują mentalność radzieckiego homo sovieticus oraz jej zderzenie z mentalnością polską.

To dramat historyczny. Podwójny, bo ukazuje tragedię Polski "wyzwalanej" przez "krasnoarmiejców" i "orły z NKWD", ale także dramat nieświadomego, urobionego przez propagandę narodu rosyjskiego, dla ktorego nie liczy się człowiek, lecz idee "ojca narodu" i władza jego marionetek. Całość ukazuje totalne odhumanizowanie i sprowadzenie jednostki do roli małego, wymienialnego trybiku w demonicznej machinie władzy absolutnej, napędzanej krwią milionów - nieważne czy swoich, czy obcych.

Polecam ów spektakl również wszystkim tym, którzy złaknieni wrażeń, chłoną kinowe treści, typu "Piła" czy "Sadysta". Szukacie demonów? Tutaj je znajdziecie. To nie political fiction. To historia i to całkiem niedawna.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.09.2008 19:27

Ajjjj, dlaczego ja mam tak daleko. Zapiski to genialna książka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.