Facebook Google+ Twitter

Zapiski z amerykanskiej szkoly. O przedmiotach

Amerykańska szkoła średnia stawia na samodzielność ucznia. Zarówno w doborze przedmiotów, jak i w sposobach zdobywania wiedzy i umiejętności.

Amerykańska szkoła kształci standardami - uczeń ma opanować pewien zakres wiedzy i umiejętności. Wykaże się nimi w teście SAT - obowiązkowym i miarodajnym dla amerykańskich uczelni wyższych egzaminem. Na jego podstawie odbywa się kwalifikacje do college'ów (uczelnie wyższe).

W drodze do osiągnięcia wysokich wyników testu panuje kompletna swoboda i demokracja. Demokracja w doborze przedmiotów, które te umiejętności wykształcą i materiałów, na których uczniowie kształcić się będą. Tutejsza średnia szkoła, która trwa cztery lata, wymaga od ucznia wyboru (tak wyboru) przedmiotów. Proponuje nauczanie przedmiotów w systemie semestru albo roku. Tak rozłożone są przedmioty i ich poziomy.

Są oczywiście przedmioty obowiązkowe, jak angielski, język obcy, matematyka, historia świata, historia Stanów Zjednoczonych, geografia, science (który trudno przełożyć mi na konkretny przedmiot znany z polskiej szkoły, ponieważ zawiera w sobie elementy geografii, chemii, fizyki, klimatologii, geologii), biologia, wf. Oczywiście w podstawowym zakresie. Można sobie wybrać poziom rozszerzony.

Poza przedmiotami obowiązkowymi można także wybrać inne, jak: psychologia, ekonomia, zdrowie, geometria, trygonometria; artystyczne: malarstwo, rzeźba, fotografia, klasę pianina, gitary, czy innego dowolnie (może nie dowolnie, bo nie widziałam oferty na cytrę czy trombity) wybranego instrumentu muzycznego. Można wybrać drama – coś na kształt przygotowania teatralnego. Z języków obcych funkcjonuje hiszpański, niemiecki,francuski, włoski. Oczywiście dowolnie przez ucznia wybierany.

Do ukończenia szkoły średniej potrzeba 44 kredytów, czyli... wybranych i zaliczonych przedmiotów. Zalicza się na podstawie testów, projektów, zadań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.07.2011 21:50

O to widzę, że podobny system jak na polskich uczelniach, też trzeba zaliczyć obowiązkowe 'przedmioty' plus to co się samemu wybierze, tak aby wyszła określona, wymagana ilość punktów ETCS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.