Facebook Google+ Twitter

Zapłać składkę na FEP

Zbliża się termin płatności składek. ZUS przypomina przedsiębiorcom o nowej składce na Fundusz Emerytur Pomostowych i nowym rachunku, na który trzeba ją wpłacać.

Do 15. dnia każdego miesiąca składki odprowadza większość polskich przedsiębiorców. Dla części z nich 15 luty będzie datą wyjątkową. Po raz pierwszy bowiem będą musieli opłacić składki (za styczeń) na Fundusz Emerytur Pomostowych. Obowiązek ten wprowadziła Ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. W przyszłości środki zgromadzone w Funduszu posłużą wypłacie emerytur pomostowych.

Obowiązek opłacania składek na FEP mają wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy pracują w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze. O tym, czy dane stanowisko pracy kwalifikuje się do szczególnych warunków czy szczególnego charakteru decyduje, w oparciu o ustawowe zapisy, sam przedsiębiorca. Wszelkie spory w tej materii rozstrzyga Państwowa Inspekcja Pracy. Obowiązek opłacania nowej składki powstaje z pierwszym dniem pracy w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze. Nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy. Składkę należy odprowadzić zarówno za osobę pracującą na cały etat, jak i na półetatu.

Wysokość składki na FEP to 1,5 proc. podstawy wymiaru. Tej samej podstawy wymiaru, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co bardzo ważne, składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych należy odprowadzić do ZUS na nowy rachunek. Nowy numer rachunku w przelewach "zusowskich" wprowadziły już wszystkie działające na polskim rynku banki.

Wpłaty na FEP przedsiębiorcy rozliczają na znowelizowanym druku ZUS DRA, gdzie zamieszczają informacje o liczbie pracowników za których odprowadzają składki na FEP, liczbie stanowisk pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze oraz sumę należnych składek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.