Facebook Google+ Twitter

Zapomniana magia

Czy literatura w Polsce upada? Polacy często wymawiają się od czytania kilkoma najsłynniejszymi argumentami. Niekiedy jest to brak czasu, innym razem ceny książek w księgarniach lub wpływ Internetu i telewizji.

Książki od pokoleń wywołują w ludziach pozytywne emocje. Uczą, bawią, skłaniają do refleksji. Są ponadto kopalnią wiedzy historycznej i zapewniają świetną rozrywkę. Niestety, ludzie sięgają po nie coraz rzadziej.
Powody, dla których tak się dzieje, są różne i często nie można wyodrębnić tylko jednego czynnika. Dla niektórych wystarczające są błahe wymówki, inni szeroko tłumaczą swoją niechęć do czytania. Najczęstszym powodem, jakim się kierują, jest brak czasu. Faktycznie, Polacy są jednym z najbardziej pracowitych narodów na świecie. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba rezygnuje z dłuższego wypoczynku na rzecz dodatkowych zadań. W czasach, w których żyje się w ciągłym biegu, nie ma możliwości rozwinięcia skrzydeł wyobraźni. Ludzie są najczęściej „tu i teraz”, nie potrafią skupić myśli na innej rzeczywistości, zatem książka zaczyna ich nudzić.
Innym powodem, który często gości na ustach przeciętnego Polaka jest występowanie innych rozrywek, zwłaszcza medialnych. W bardzo krótkim czasie mogą przeczytać streszczenie lektury potrzebnej do opracowania w szkole. Co więcej, nie muszą wychodzić z domu, wystarczy skorzystać z Internetu. To proste rozwiązanie rozleniwia zwłaszcza młodzież, która z komputerem obcuje od dziecka. Równie niebezpiecznym dla książek medium jest telewizja. Absorbuje i pochłania uwagę, skupia wzrok na obrazie, pokazuje fabułę w inny sposób. To także czyni umysł głupszym, ponieważ nie rozwija się wyobraźnia, wszystko zostaje podane i zarejestrowane przy pomocy wzroku. Brak kreatywnego myślenia i wczuwania się w czyjąś sytuację może być spowodowane bezrefleksyjnym trybem życia, w tym oglądaniem telewizji przy braku czytania książek. Dzieje się tak dlatego, że literatura opisuje myśli i odczucia bohaterów. W łatwy sposób możemy wyobrazić sobie co czuł Stanisław Wokulski podziwiając Izabelę Łęcką czy Raskolnikow w chwili popełniania zbrodni. Telewizja nie daje nam tego poczuć. Owszem, można się identyfikować ze smutkiem lub radością aktorów, natomiast odczuwamy jedynie płaską emocję, nie wiemy dokładnie co się pod nią kryje.
Niektórzy nie sięgają po książki z innych powodów. Wcale nie wymawiają się brakiem czasu lub popularnością mediów, a po prostu innymi zainteresowaniami. Tu sprawa wygląda nieco bardziej zagmatwanie. Faktycznie, nie każdy lubi czytać. Niektórzy poświęcają swój czas podróżom, sportowemu trybowi życia czy innej pasji. To wydaje się być najrozsądniejszy argument, ponieważ nie każdy musi lubić literaturę. Fakt jest jednak taki, że podróżnik z chęcią powinien czytać o turystyce i ciekawostkach ze świata, by poszerzyć swoją wiedzę. Podobnie wspomniany sportowiec i inni. Jednak kontrargumentem staje się znowu „Wikipedia”, w której szybko można znaleźć interesujące informacje z każdej dziedziny życia.
Można polemizować na temat czytelnictwa w Polsce. Fakty są jednak jednoznaczne – jeśli nic nie ulegnie zmianie, czeka nas poważny kryzys, którego początki już są widoczne. Żeby rozwijała się nauka i kultura, potrzebne są książki. Potrzebni są także czytelnicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.