Facebook Google+ Twitter

Zapomniana święta - Haggona z Beerley

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2009-10-19 13:28

Niewiele o niej wiemy. Prawdopodobnie pochodziła ze zubożałej rodziny patrycjuszów koptyjskich, jednak na skutek gigantycznej powodzi w Etiopii dokumenty mogące bez wątpliwości potwierdzić jej arystokratyczne pochodzenie zostały bezpowrotnie zniszczone.

http://www.flickr.com/photos/nationalmediamuseum/3588906354/ / Fot. FlickrNiezwykła uroda, umysł niczym lampart sprężony do skoku, a serce gorące jak lawa, wypełnione jedną ideą tylko - jak pomóc tym, którym dano dużo mniej. Wiedza, gromadzona latami i mądrość, która strzegła przed pychą upadku – taka była Haggona z Beerley. Kobieta niezwykła, choć obecnie znana wyłącznie historykom, a i to nie wszystkim.

Niewiele o niej wiemy. Prawdopodobnie pochodziła ze zubożałej rodziny patrycjuszów koptyjskich, jednak na skutek gigantycznej powodzi w Etiopii dokumenty mogące bez wątpliwości potwierdzić jej arystokratyczne pochodzenie zostały bezpowrotnie zniszczone. Więcej śladów Haggony możemy odnaleźć w pismach Nicolausa z Fullhampton, barda i kapłana, a także jej spowiednika. Ich słynna dysputa o obrotach ciał niebieskich, w wyniku której młoda mniszka zapragnęła nawrócić pogańskich Słowaków, kończyła się tak:http://www.flickr.com/photos/smithsonian/2940635001/ / Fot. Flickr

Bezkresne przestrzenie kosmosu trwać chcą
Niezmienne jak Hades istnienia.
Nie ściemniaj, mój panie, bo ściemnia już Bóg.
A co do Twojego korzenia…


Niestety, w tym miejscu poemat urywa się. Nicolaus do końca swych dni utrzymywał, że to oraz inne pisma uszkodziły gryzonie, będące plagą klasztoru. Zachował się natomiast wiersz pisany prawie tydzień po owej dyspucie, będący owocem dalszych, samotnych, duchowych dociekań Haggony. Po nocy spędzonej na modłach z użyciem dzwonków wietrznych Koptyjka skreśliła następujące słowa:

http://www.flickr.com/photos/statelibraryofnsw/3369819738/ / Fot. FlickrCzy ciało mężczyzny zgorszenia jest bramą,
czy źródłem niebiańskiej mądrości
czy penis mym katem
piekielnym omamem
Czy bożej szafarzem miłości?


Ten piękny tekst, pełen metafor i poetyckich przenośni, obrazujący odwieczną pielgrzymkę Kościoła, a także to, że miłość boża ma moc rozwiewania szatańskiego fałszu, pokazuje całą determinację Haggony. Owa noc przypieczętowała decyzję podjęcia pracy misyjnej - już miesiąc później statek jej przybił do brzegów Słowacji.
AW

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 24.11.2009 15:49

W moim odczuciu: 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.10.2009 00:13

a ja jeszcze raz przeczytałem, na poprawienie sobie humoru, z uśmiechem i z całą odpowiedzialnością zajmę się teraz moją szklaneczką. ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oczywiście, nie można wykluczyć, że Słowacy ucinali coś innego, ale zawsze na te czasy należy patrzeć z perspektywy, że tak powiem, historycznej i nie przykładać współczesnych standardów moralnych."

Cieszę się że to widzę ;).

Pozdrawiam, spokojnej nocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadku, to raczej nie grozi - na W24 mamy prawie wyłącznie singli, w dodatku większości z nich stan ten w pełni odpowiada, prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.10.2009 20:43

Pani Redaktor, zwracam się z uprzejmą prośbą o schowanie tego dzieła w godzinach wieczornych do sejfu niezniszczalnego, gdyż obawiam się, gdy zostanie na wolności kilka wieczorów z rzędu, to za kilka lat będzie katastrofa wyżu demograficznego!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.10.2009 17:09

Beato wciąga, to powinno być sprzedawane w aptekach, zamiast .........witamin! ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciągnęła mnie ta opowieść... Teraz historia o Haggonie będzie znana nie tylko historykom :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.10.2009 16:41

wciórności, a ktoś czerwone gwiazdki zziera, czyżby poprawni inaczej............. a może nastąpi Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna, bieda, skończy się era krzyczenia "OOOOOOOOOOO"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, Haggona, jak wiadomo, ukróciła ten proceder.
Oczywiście, nie można wykluczyć, że Słowacy ucinali coś innego, ale zawsze na te czasy należy patrzeć z perspektywy, że tak powiem, historycznej i nie przykładać współczesnych standardów moralnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.10.2009 15:04

a czy wiadomo coś na temat tych palców ucinanych? Czy co niektóre z tych relikwii bogobojne redaktorki sobie przywłaszczyły? Man nadzieję, że nie zrobił tego jakiś redaktor! ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.