Facebook Google+ Twitter

Zapomniana tablica w sercu Warszawy. Czy ktoś o nią zadba?

Przed budynkiem centralnego organu administracji państwowej, który jest podległy bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów, w stolicy kraju, stoi typowa tablica pamiątkowa, o którą nikt nie dba. Tablica, która upamiętnia zamordowanych mieszkańców tego miasta.

Tak wygląda zarośnięta tablica pamięci narodowej w centrum Warszawy / Fot. Roman WoźniakTablica umieszczona przed budynkiem upamiętnia około 30 osób, rozstrzelanych w lipcu i sierpniu 1944 roku przez hitlerowców. Stojąca tu pamiątkowa tablica Tchorka, tak jak inne tablice oparte na wspólnym wzorze stworzonym w 1949 roku przez rzeźbiarza Karola Tchorka, ma na celu oznaczenie i upamiętnienie miejsc zbrodni hitlerowskich dokonanych w Warszawie podczas II wojny światowej.

Pierwotnie było tu pole, później stały w tym miejscu "warsztaty Kocjana". W czasie okupacji, w podziemiach częściowo zniszczonych warsztatów urządzono tajną drukarnię zwaną "Czwórką". Z biegiem czasu stała się ona jedną z największych drukarni konspiracyjnych w Polsce. W pobliżu brakuje o niej jakiejkolwiek informacji.

Kilka lat po wojnie postawiono widoczny na fotografii budynek. Architekt, który go zaprojektował, urodził się i zmarł w Warszawie. Studiował w Szwajcarii. Zadebiutował pawilonem polskim na wystawie w Rzymie. Pozostawał przez pewien czas pod wpływem "stylu dworkowego". Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki Warszawskiej. Przed wybuchem II wojny światowej architekt zajmował się przebudową domu i parku marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie na Wileńszczyźnie oraz kopca Piłsudskiego w Krakowie. Wśród projektów profesora jest także Szkoła Nauk Politycznych na ul. Wawelskiej oraz inny budynek na tej samej ulicy, jak również cmentarz-pomnik w Palmirach pod Warszawą, pływalnia solankowo-termalna w Ciechocinku oraz budynki poczty w Ciechocinku i w Kazimierzu Dolnym. Jest on także współautorem budynku Ambasady Chin na ul. Bonifraterskiej. To tylko nikła część projektów znanego architekta.

Tyle o tablicy i widocznym budynku. Na zdjęciu rzuca się w oczy brak jakiejkolwiek opieki nad otoczeniem tablicy. Przed obchodzoną obecnie rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Warszawska Straż Miejska powinna skontrolować wszystkie tego typu miejsca. Ktoś odpowiedzialny za utrzymanie porządku, powinien o to zadbać. Wszystkie te służby podlegają Prezydentowi Warszawy. Dlatego winię za ten stan rzeczy, za brak opieki nad naszymi miejscami pamięci narodowej, Panią Prezydent Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz. Na czas uroczystości powstańczych, miejsce to powinno wyglądać szczególnie okazale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Byłem dziś około 14.00 koło tablicy ale zielsko jak rosło tak rośnie a nawet usycha z braku wody. Po niedzieli postaram się ustalić kto ma obowiązek dbać o te tablice.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
  • czyt
  • 31.08.2012 21:53

Wiesiek- Tusk ma teraz inne problemy, zreszta zawsze mial. Co go obchodzi jakaś tam tablica poświęcona komus tam

Komentarz został ukrytyrozwiń

albo premier i jego świta

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 31.08.2012 11:54

a może IPN tez by sie ruszył a nie tylko grzebał w teczkach i stukał jeden temat ,,.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.