Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15309 miejsce

Zapomniane archiwum

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zachęca do samodzielnego poznawania historii żydowskiego Tarnowa. Zainteresowanym udostępniono kopie archiwalnych dokumentów. Do nietypowej lekcji historii zasiąść można przy starym biurku.

Drewniane stare biurko ustawiono w podcieniach tarnowskiego muzeum przy Rynku 20-21 już w połowie sierpnia - było wtedy elementem towarzyszącym wystawie „Byliśmy”, przygotowanej wspólnie przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Wystawy poświęconej obecności Żydów w niedawnej historii Tarnowa już nie ma, ale biurka jeszcze nie schowano. Warto zaglądnąć do jego szuflad.W szufladach starego biurka umieszczono kopie dokumentów i zdjęć / Fot. Dorota Jucha

Kopie dokumentów, m.in. kartek żywnościowych obowiązujących w Tarnowie podczas niemieckiej okupacji / Fot. Dorota JuchaJak mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, każdy przechodzień może usiąść za biurkiem, sięgnąć do szuflad i wyciągnąć kopie dokumentów, które opowiadają o dziejach tarnowskich Żydów i ich chrześcijańskich sąsiadów. W szufladach znaleźć można m.in. przedwojenne świadectwa szkolne, spisy żydowskich sklepów, przedsiębiorstw, ale także przepustki dla zamkniętych w getcie Żydów, listy osób wyznaczanych do przymusowych prac, wykaz sprzętów zabranych z mieszkań żydowskich. W „Zapomnianym archiwum” nie mogło zabraknąć zdjęć. W specjalnym albumie przeglądać można kopie fotografii z czasów niemieckiej okupacji.Tarnowscy Żydzi / Fot. Dorota Jucha

Dokumenty wykorzystane w projekcie pochodzą z Działu Historii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, tarnowskiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. Autorkami projektu są Katarzyna Górowska (BWA w Tarnowie) oraz Kamila Jasiak i Natalia Gancarz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie).

„Zapomniane archiwum” dostępne jest do końca października przed Muzeum Okręgowym w Tarnowie przy Rynku 20-21 w godzinach otwarcia placówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.