Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8952 miejsce

Zapomniane dzielnice - Gdańsk Nowy Port

Nowy Port, to jedno z takich miejsc, gdzie czas jakby zatrzymał się. Zapraszam na pierwszą fotowycieczkę po tej dzielnicy Gdańska.

widok na ul. Rybołowców / Fot. Marcin Trzaska Fotorelację zaczynam na ul. Na Zaspę. Gdyby nie współczesne samochody trudno byłoby ocenić czas powstania zdjęcia. Niektóre miejsca w Nowym Porcie wyglądają jakby czas zatrzymał się tutaj dawno temu. Po wejściu na ul. Wilków Morskich zatrzymuje mnie mężczyzna, który pyta, czy robię zdjęcia Nowego Portu, bo niedługo jego podwórko i dom, w którym mieszka, zostaną wyburzone. Jest rozżalony. Zaczyna opowieść o swoim czterdziestoletnim życiu w Nowym Porcie. - Ze starego podwórka tylko śmietnik pozostał - mówi. - My tutaj wszyscy żyjemy jak rodzina. My zgodziliśmy się na "wysiedlenie" ale jedna osoba, która włożyła duże pieniądze w urządzenie domu nie chce się stąd wyprowadzić. Nic dziwnego. Po chwili pada pytanie - Oprowadzić Pana po Porcie? Oczywiście, że zgadzam się na "wycieczkę z przewodnikiem".

Idziemy ulicą Strajku Dokerów, po chwili mój przewodnik pyta - A wie Pan, że tutaj, niedaleko stąd zamordowano dziewczynkę? - Nie, nie wiem. - Pokażę, gdzie. Krzyż jest.
ul. Na Zaspę / Fot. Marcin Trzaska
Wchodzimy w podwórko, zarośnięty teren. - To było w Sylwestra, wszyscy się bawili, a tu taka tragedia. 18 lat miała. Dziewczynka.

- O! Tutaj była piekarnia. I jaki chleb - wzdycha pan Jarosław.

Oglądamy jeszcze kilka ciekawostek i rozstajemy się, ale jeszcze wrócę na kolejną wycieczkę z panem Jarosławem. Jest jeszcze tyle do zobaczenia: stara łaźnia, dworek Fischera, latarnia morska...

ul. Wilków Morskich / Fot. Marcin Trzaskaul. Wilków Morskich / Fot. Marcin Trzaska / Fot. Marcin Trzaskaul. Strajku Dokerów / Fot. Marcin Trzaska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

bogdan kulinkowski
  • bogdan kulinkowski
  • 18.07.2012 11:17

mało mało mało...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela dawna
  • ela dawna
  • 09.11.2010 16:52

Taaak -ale moze to i dobrze że jezcze są miejsca w ktorych zatrzymal sie czas.
Mnie jest najbardziej zal,ze ktos połakomił sie na stare zabytkowe ogrodzenie cmentarza pod pretekstem wymiany na nowoczesne.To kute z przepieknymi kwiatami ogrodzenie bylo niepowtarzalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.