Facebook Google+ Twitter

Zapomniane euromaskotki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-06-05 19:49

Większość dużych imprez sportowych ma swoją oficjalną maskotkę. Mało kto po zakończeniu zawodów pamięta, jak maskotka wyglądała. Przypomnijmy sobie jak wyglądały te, związane z mistrzostwami Europy.

Pierwsza maskotka jaka towarzyszyła Euro pojawiła się w 1980 roku na turnieju we Włoszech, był to Pinokio. Śmieszny, drewniany ludek z piłką przy nodze i nosem pomalowanym w barwy narodowe gospodarzy.

Pinokio

Cztery lata później we Francji pojawił się kogut Peno, który miał na sobie strój reprezentacji, nosił duże buty, a zamiast skrzydeł miał ręce zakończone czteropalczastą dłonią w rękawiczkach. Jak pewnie większości wiadomo, kogut jest nieoficjalnym symbolem Francuzów.

Kogut Peno

Na mistrzostwach Europy w 1988 roku, które odbyły się w RFN, maskotką był – odbijający kolanem piłkę szary królik imieniem Berni, ubrany na styl stroju reprezentacji, noszący opaski na nadgarstkach i głowie.

Królik Berni

Rok 1992 to Euro w Szwecji. Maskotką też jest królik. Szwedzki odpowiednik nie ma imienia i od Berniego różni się kolorem futra. Nosi strój reprezentacji Szwecji. Maskotka w stroju kadry narodowej staje się już tradycją.

Królik ze Szwecji

Angielską maskotką Euro w 1996 roku był lew Goliat. Ubrany (a jakże!) w strój reprezentacji i trzymający pod pachą piłkę. Lew to nawiązanie do przydomka jakie nosi reprezentacja Anglii – Trzy Lwy lub Lwy Albionu.

Lew Goliat

W roku 2000 po raz pierwszy turniej odbywał się w dwóch krajach, były nimi Belgia i Holandia. Benelucky był krzyżówką diabła z lwem, miał grzywę w narodowych kolorach krajów organizatorów i czerwone rogi na głowie; miały się one kojarzyć z Belgią (Czerwone Diabły – przyp. aut.). Lew znajduje się w herbie Holandii.

Benelucky

Portugalską maskotką był chłopiec o imieniu Kinas, ubrany zgodnie z już wcześniej przyjętą tradycją. Chłopak wygląda jakby cieszył się że właśnie zdobył bramkę (lub jakby zdobyła ją jego drużyna).

Kinas

Domena publiczna, maskotki Euro 2008. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Mascotte2008.jpgRok 2008. Po raz drugi organizatorami Euro są dwa kraje, teraz są nimi Austria i Szwajcaria. Tym razem maskotki są dwie – Trix i Flix, ubrane w futbolowe stroje: czerwony i biały, a ich włosy symbolizują szczyty Alp łączących oba kraje. Jak powiedział prezes austriackiej federacji piłkarskiej - Friedrich Stickler: - Maskotki nie są oddzielne dla obu krajów, lecz stanowią nierozłączną parę, ubraną w barwy narodowe obydwu krajów.

Na kolejną maskotkę musimy poczekać do 2012 roku, kiedy to organizatorami będą Polska i Ukraina. Ciekawe czym zdołają nas zaskoczyć …

Źródła:
http://www.sport.pl
http://www.euro-mistrzostwa.com
http://wiadomosci.onet.pl
http://en.euro2008.uefa.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Świetny pomysł na tekst:) Zdecydowanie najlepszą maskotką jest tegoroczna, Trix i Flix. Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł na artykuł. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.06.2008 14:00

Też mi się podoba Pinokio :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pinokio był fajny :) + za pomysł!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.06.2008 08:50

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik za przypomnienie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny pomysł na artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.