Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8362 miejsce

Zapomniane groby

Na każdym cmentarzu możemy natknąć się na groby zaniedbane, porośnięte trawą i chwastami. Można je zapewne znaleźć wszędzie. W każdym dużym mieście, miasteczku czy wsi znajdzie się przynajmniej kilka takich ponuro wyglądających mogił.

Zbliża się 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych. W tym czasie przypominamy sobie o bliskich, którzy od nas odeszli. Przypominamy sobie o tych, których kochaliśmy i których nadal kochamy. Wszyscy, całymi rodzinami przychodzimy na cmentarz, aby najpierw uporządkować grób, a później zapalić symboliczny znicz. Wszyscy… no właśnie... czy na pewno wszyscy pamiętają o ludziach, którzy odeszli? Niestety nie. Odwiedzając groby moich bliskich zaobserwowałem jak wiele jest grobów, których nikt nie odwiedza.


Na każdym cmentarzu możemy natknąć się na groby zaniedbane, porośnięte trawą i chwastami. Można je zapewne znaleźć wszędzie. W każdym dużym mieście, miasteczku czy wsi znajdzie się przynajmniej kilka takich ponuro wyglądających mogił. Ich wygląd nierzadko straszy, ale przede wszystkim chyba smuci. Smuci to, jak łatwo można zapomnieć o zmarłych z naszej rodziny, o ludziach nam tak bliskich za życia. Nie zawsze jest to jednak kwestia niepamięci – zapomnienia, ale także tego, że o te groby nie ma już kto dbać, gdyż wszyscy członkowie rodziny dawno już doczekali się swoich mogił.


Czasem jest też tak, że rodzina wyjechała za granicę i odcięła się od wszystkiego, co zostało w rodzinnej miejscowości. Bez względu jednak na okoliczności, powinien znaleźć się ktoś (np. znajomy, kościelny, najbliższy sąsiad), kto zająłby się takim zaniedbanym grobem. Przecież nikt z nas, żyjących, nie chciałby aby o nim też kiedyś zapomniano, każdy chciałby żyć w pamięci swoich bliskich jak najdłużej. Postarajmy się, aby zapalając znicze na grobach naszych bliskich, nie zapomnieć także o zapaleniu jednej lampki na najbliższym zaniedbanym grobowcu. Bo przecież "nie umiera ten, kto żyje w pamięci żyjących”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zauważam że także nauczyciele wraz z młodzieża szkolną teraz odwiedzają cmentarze,aby uporządkować zaniedbane mogiły. Pochwalam to wielce wychowawcze działanie! Wierna pamięć staje się skromnym wyrazem wdzięczności należnej tym,którzy pozostawili cząstkę siebie w naszym życiu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Stanach w okresie 50 lat za zaniedbane groby odpowiada administracja hrabstwa czyli amerykańskiego powiatu, nawet jeśli grób jest nie opłacany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zawsze zapalam kilka zniczy na zapomnianych grobowcach. Kilkakrotnie zdarzyło mi się również posprzątać taki grób, jakoś to ogarnąć. I polecam wszystkim taką "działalność". Pożyteczne, a i pewnego rodzaju satysfakcja pozostaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Bo przecież "nie umiera ten, kto żyje w pamięci żyjących”.* - piękna fraza, szkoda, że prawdziwa także w stosunku do największych zbrodniarzy wszech czasów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.