Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7762 miejsce

Zapomniane mity ze Skandynawii

"Mitologia Greków i Rzymian" jest powszechnie znana i czytywana w szkołach. Któż z nas nie zna przygód Syzyfa, Prometeusza, Herkulesa czy Tezeusza. A ilu z nas potrafi wymienić postaci z mitologii skandynawskiej, hinduskiej czy celtyckiej?

"Starożytni Grecy byli twórcami najwspanialszej mitologii europejskiej. Nowy wyraz mythologia wprowadził ok. 400 roku przed Chr. ateński filozof Platon dla odróżnienia wymyślonych relacji o działaniach bogów od wiernych opisów zjawisk zarówno w charakterze nadprzyrodzonym, jak i dających się wyjaśnić w sposób racjonalny" ("Podręczna encyklopedia mitologii", pod red. Doroty Nowak i Piotra Warsińskiego).

Mitologia jest zbiorem mitów, czyli opowieści o bogach, herosach, ludziach i zwierzętach. Mity odgrywają niezwykle istotną rolę w kulturze i literaturze wszystkich krajów. Z nich czerpali inspirację poeci, malarze, rzeźbiarze czy muzycy, tworząc w ten sposób kanony piękna. Również współcześni pisarze często sięgają do mitologii, by w ten sposób ubarwić swoje opowieści. Najczęściej oczywiście spotkać się z tym można w książkach fantasy. Jedna z najpopularniejszych serii przygód - o Harrym Potterze - pełna jest takich mitologicznych wstawek. Weźmy np. postać centaurów, żyjących w Zakazanym Lesie. Centaury znane są w mitologii greckiej jako dziwne stworzenia, z ludzką głową, torsem i rękami, a końskim tułowiem i nogami. Znane były ze swego rozwiązłego trybu życia i upodobań alkoholowych. W książce o młodym czarodzieju oczywiście zostały one przedstawione w całkiem inny sposób, lecz motyw główny pozostał. Na stałe do języka użytkowego weszły takie wyrażenia, jak: "syzyfowe prace", "stajnie Augiasza", "róg obfitości", "nić Ariadny" i inne. Często zapomina się jednak, że oprócz popularnych mitologii Greków i Rzymian są jeszcze inne, równie fascynujące i inspirujące...

Jakie są mity skandynawskie?
"Świat mitów skandynawskich wydaje się bardzo bogaty. Zarówno bogowie, jak i bohaterowie lubili przygody i mieli ich bez liku. Akcja mitycznych opowieści rozgrywała się w niebiańskiej siedzibie bogów, w świecie podziemnym lub nawet w krainie ludzi" ("Mitologie świata, Ludy Skandynawskie", wyd. Rzeczpospolita).

Złote jabłka były źródłem wiecznej urody i zdrowia. ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Idun_and_the_Apples.jpg / Fot. public domainJednym z najciekawszych mitów skandynawskich jest mit o magicznych jabłkach wiecznej młodości. Ich właściwością było to, że w trakcie jedzenia ich ilość w ogóle się nie zmniejszała. Poza tym każdy, kto jadł te jabłka pozostawał młody, silny i zdrowy. Przypomina to trochę działanie kamienia filozoficznego, z tą różnicą, że kamień poza nieśmiertelnością dostarczał także złota. Opowieść o złotych jabłkach jest pełna idyllicznych elementów, nie brakuje też chwil grozy. Ważny jest jednak uniwersalny symbol jabłka, który obecny jest w innych mitologiach. Jabłko powszechnie jest uważane za symbol zdrowia i piękna. W Biblii jabłko stało się symbolem grzechu, a więc ma raczej negatywne znaczenie. Podobny wydźwięk ma także historia z mitologii greckiej, kiedy bogini niezgody - Eris - rzuciła jabłko z napisem "dla najpiękniejszej", co jak wiadomo stało się powodem kłótni i poniekąd wybuchu wojny trojańskiej. Za to ogromną wartość miało jabłko w mitologii celtyckiej, wg której wyspa jabłek - Avalon - była krainą rozkoszy. Jeden owoc, a tyle znaczeń...

Baldur - bóg sprawiedliwości, czystości i dobra

W mitologii skandynawskiej jednym z ważniejszych mitów jest ten o zabiciu Baldura, niesie on bowiem ze sobą ponadczasowe znaczenie - zapowiada koniec istniejącego świata i nastanie nowego. Baldur zginął w wyniku podstępu, który uknuł Loki - najbardziej psotny i najmniej przewidywalny bóg, mistrz iluzji. Śmierć Baldura przyjęto za złą wróżbę - był on uważany za istotę bez skazy, zawsze życzliwy i kochany. Wkrótce świat zaczął domagać się pomsty. Loki został surowo ukarany - pęta, którymi go związano były przemienionymi w żelazne powrozy jelitami jego syna. Zaś jad kapiący na głowę skazańca powodował u niego tak silne bóle, że aż ziemia drżała...

Mitów skandynawskich jest naprawdę mnóstwo. I choć można w nich się doszukać analogii z mitologią Greków, to ich lektura jest niezwykle ciekawa i zajmująca. Miłośnicy mitów - nie możecie opuścić tak znaczącej lektury. Choć oczywiście mogą one być inspiracją dla każdego...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Paweł Kołodziejski
  • Paweł Kołodziejski
  • 17.09.2010 13:53

Brdzo konkretne tematy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto masz rację, że o mitach słowiańskich się także zapomina ale chyba mimo wszystko są bardziej znane niż skandynawskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za to, że zwracasz uwagę na istnienie innych mitologii. Smutna jest nasza nieznajomość większej części mitologii europejskiej, w tym także całkowite zapomnienie mitów słowiańskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No dokładnie - gdybym chciała opisać wszystko pewnie nikt by tego do końca nie doczytał:) Fajnie, że to Wam się podoba:) Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za temat, choć czuję pewien niedosyt - może dlatego, że mam przysłowiowego hopla na punkcie mitologii skandynawskiej, z drugiej strony jest tak jak napisał Paweł - temat jest tak rozległy, że trudno go wyrazić w krótkim artykule:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

a plus za temat i sposób opisania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się, chociaż temat jest tak rozległy, że trudno go wyrazić w dość krótkim artykule. Co co podobieństw w kwestii mitologii, czy ogólnie wierzeń, to jest pewne naturalna kolej rzeczy. Ludy mieszały się, przenosiły i dzieliły się swoją kulturą (czasem siłowo). Często pewne grupy ludzi, przystosowywały do swoich warunków pewne "mity", czyli pewien sposób na wytłumaczenie tego co ich otacza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.