Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1861 miejsce

Zapomniania droga we wsi Lubraniec-Parcele

W Talmudzie czytamy "Którą drogą człowiek chce pójść, tą należy go prowadzić". Oczywiście chodzi tutaj o filozofię życia, a nie o zwykłą drogę. Jednakże co zrobić, gdy droga, która prowadzi do twego domu znajduje się w opłakanym stanie?

Czyżby błoto na drodze? / Fot. Judyta RykowskaLubraniec-Parcele to niewielka wieś w województwie kujawsko-pomorskim. To właśnie tutaj istnieje droga o odcinku około kilometra, o której władze gminy zapomniały, albo zwyczajnie pamiętać nie chcą. Przez jakieś 20 lat, nie robiono dosłownie nic. Żużlowa powierzchnia z roku na rok wyglądała coraz gorzej. Tworzyły się wielkie dziury, koleiny, a droga zaczynała robić się węższa (właściciele sąsiadujących z drogą pól, powolutku zagarniali teren wydzielony pod trasę - orząc kawałki ziemi). Parę lat wstecz, usunięto rowy, które były, jako-taką ochroną przed nadmiernym zaśnieżeniem drogi. Owszem, wówczas poszerzono drogę, ale tylko na odcinku około 200 metrów.

Mieszkańcy nie powinni zbytnio narzekać. W poprzednim roku, udało się gminie, wysypać na drodze, grubą na 15 centymetrów warstwę kamienia; a że tylko 400 metrów, no cóż, dobre i to! W sprawę włączył się sołtys. Dzięki niemu, początkowe 200 metrów drogi zostało utwardzone grysem. No tak, nikogo chyba nie dziwi, że sołtysa dom znajduje się na ok. 190 metrze. A co dalej, to niech się dzieje wola nieba?Zastępca burmistrza miasta Lubraniec - mgr Marcin Czarniak, stwierdził, że początkowe 200 metrów utwardzonych grysem i kolejne 200 metrów zasypane kamieniem, jest przygotowaniem do dalszych prac. To, że utwardzona droga kończy się za domem sołtysa, jak tłumaczy, to czysty przypadek.

- Według naszej [gminy] oceny są jeszcze inne drogi, ważniejsze, które można by zrobić w pierwszej kolejności; (...) raczej robimy drogi kawałkami, a nie całościowo. (...) zdarza się, że niektóre drogi czekają na realizację od podjęcia decyzji 13 lat, jak np. droga Koszanowo-Gołębin Parcele - powiedział pan Czarniak. Problemem związanym z wykonaniem trasy Koszanowo-Gołębin Parcele był fakt, że tereny te należały do gminy Włocławek. W przypadku drogi Lubraniec Parcele - problem taki nie istnieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Polski standard można powiedzieć ,takich dróg są setki kilometrów w całym kraju kto za to odpowiada - my wybierając głosowaniem ludzi którzy decydują o stanie dróg w kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że sołtys ma ambicje posiadania najstarszej, oryginalnej drogi w Polsce, prawdziwego reliktu sztuki budowania dróg wiejskich. Jeżeli wstrzyma inwestycje przez koleje lata, to wówczas wieś będzie miała szansę zaistnieć na turystycznej mapie tego regionu. Sołtys wie, że unowocześnianie wszystkiego i wszędzie "na siłę" nie zawsze się sprawdza, a jemu chodzi o narodowe dziedzictwo wiejskie.
Problem w tym, że konkurencja na tym polu jest ogromna i każda gmina może wystawić swoja drogowa kandydatkę...;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2009 14:26

Oj, bardzo dobrze znam takie drogi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2009 08:28

Pomysł Adriana jest świetny!!!! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2009 08:27

....i będzie: "Moja Droga Asfaltowa........" :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

mam nadzieję, że się coś zmieni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało ważne, "że droga jest nieprzelotowa, że stosunkowo mało mieszkańców z niej korzysta". Skoro nie ma alternatywnej drogi dojazdowej to powinna być jedna, ale z prawdziwego zdarzenia. To, co widać na filmie i nieudolność włodarzy woła o pomstę do nieba.
Za realizację materiału, bez wątpienia 5*

P.S. Dżudi, a to Twoja Vectra? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 23:18

I ja się pod tym podpisuję. Może Twój artykuł coś w tej kwestii zmieni. Ja bym go wydrukował i porozwieszał w pobliżu Urzędu Gminy. Mówię poważnie. *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem ocenić. Świetna robota. Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 19:48

..... już nie zapomniana ani nawet: niezapomniana......... 5* :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.