Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24212 miejsce

Zapomniany Górnik

Mało kto dziś pamięta, że w Sosnowcu była pierwszoligowa drużyna bokserska. Podczas jej meczów hala w Sosnowcu-Zagórzu zapełniała się do ostatniego miejsca, a widzowie mogli oglądać najlepszych polskich pięściarzy.

Trener Jarocki od zawsze związany z Górnikiem. / Fot. Adrian Leks- I Liga to był wspaniały okres w historii klubu, było wtedy olbrzymie zainteresowanie boksem amatorskim w Polsce - mówi trener Górnika Jerzy Jarocki. Klub, który w październiku świętował 50-lecie swojego istnienia występował w I lidze w latach 1986-1991. Zawodnicy ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego byli nawet blisko zdobycia medalu drużynowych mistrzostw Polski. Pięściarze Górnika Sosnowiec w sumie zdobyli 27 medali indywidualnych mistrzostw Polski i Śląska. 6 zawodników dostąpiło zaszczytu reprezentowania barw narodowych. Wśród nich możemy wyróżnić przede wszystkim Henryka Średnickiego czy Wiesława Dyłę. Wszystko zmieniło się w 1992 roku. Klub spadł do II ligi, odeszli sponsorzy oraz najlepsi zawodnicy.1 lutego 1992 zarząd ze względów ekonomicznych wycofał drużynę seniorów z rozgrywek.

Jak wygląda obecna sytuacja zasłużonego klubu oraz jakie są nadzieje na przyszłość ? - Obecnie nie posiadamy drużyny seniorów, nie mamy na to pieniędzy - kontynuuje Jerzy Jarocki. - W sekcji trenuje obecnie pod moją opieką około 20 kadetów oraz juniorów. Niestety sponsorzy nie tylko w Sosnowcu, ale w ogóle w całej Polsce stracili zainteresowanie boksem amatorskim. Wielkie pieniądze przeznaczone są wyłącznie na boks zawodowy, aktualnie nie ma szans na rozwój klubu. Środki na działalność Górnika pochodzą z dotacji z Urzędu Miasta i ze składek członkowskich wynoszących 10 zł na miesiąc.

Jerzy Jarocki - autorytet dla swoich podopiecznych. / Fot. Adrian LeksGórnik Sosnowiec zawsze słynął ze świetnej pracy z młodzieżą. Nie inaczej jest i tym razem. – Na wspaniałego boksera zapowiada się 16-letni Konrad Rogowski. Ma już on na swoim koncie srebrny medal Pucharu Polski kadetów z 2006 roku. W tym roku dołożył do tego dwa złote medale. Na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w Strzegomiu oraz na Pucharze Polski kadetów w Sokółce. Konrad jest już reprezentantem Polski – dumnie opowiada trener Jarocki. Nie mniej utalentowany wydaje się być Damian Małas. 18-latek może się już pochwalić brązowym medalem Mistrzostw Polski juniorów. W 53 stoczonych walkach udało mu się odnieść 45 zwycięstw. Ci dwaj pięściarze to z pewnością przyszłość sosnowieckiego klubu.


Warto również wspomnieć, że od czterech lat w klubie trenują także dziewczęta. – Na dzień dzisiejszy są to 3 zawodniczki. Widać, że do boksu podchodzą bardzo poważnie i nie chcą być gorsze od chłopaków. Na tegorocznych Mistrzostwach Polski juniorów w Grudziądzu Anna Przekwas i Edyta Twardoch wywalczyły srebrne medale - zakończył Jerzy Jarocki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

(+) za lokalność

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super Adrianie! Brawo! Za lokalny patriotyzm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.