Facebook Google+ Twitter

Zapomniany niegdyś, teraz chętnie odwiedzany!

Takie miejsca jak cmentarze, szczególnie te poświęcone poległym w czasie boju żołnierzom zasługują na szacunek i pamięć.

fot Paweł WężykInspirowany przez cykl znakomitych artykułów Ewy Kowalskiej o cmentarzach postanowiłem opisać ten, który jeszcze w czasach szkoły podstawowej zobaczyłem po raz pierwszy i wywarł na mnie olbrzymie wrażenie. To wojskowy cmentarz z I wojny światowej usytuowany w zgierskim lesie Krogulec.

Pewnego dnia nasza nauczycielka pani Maria Andrzejczak (w 2001 roku uhonorowana medalem „VII wieków Zgierza”) zabrała całą naszą klasę na spacer do lasu. Spacerowaliśmy leśną drogą, aż nagle skręciliśmy wchodząc w zarośnięty i wyraźnie zaniedbany teren.

Szliśmy dalej wąską ścieżką pośród wysokiej trawy aż natrafiliśmy na wielki głaz z wyrytymi dziwnymi znaczkami. Wtedy dowiedziałem się gdzie jestem. To był właśnie ów wojskowy cmentarz. Zarośnięty, zaniedbany i zapomniany.

W tej niecodziennej scenerii nasza nauczycielka zrobiła nam lekcję historii o I wojnie światowej. Opowiadała o tym jak w 1914 roku zamordowano księcia Ferdynanda, co było pretekstem do wybuchu wojny i że podczas tych strasznych lat zginęło 10 mln ludzi. To właśnie tutaj - na cmentarzu, wśród mogił tych którzy tej wojnie zginęli, zrozumiałem bezsens wszelkich wojen.

W miejscu gdzie stoimy - mówiła Pani Maria doszło do krwawej bitwy na bagnety między oddziałami rosyjskimi i niemieckimi (w walkach brali udział również Polacy walczący w wojskach obu stron). W tej potyczce zginęło prawie 300 żołnierzy. Tu też zostali pochowani.

fot Paweł WężykTeraz cmentarz wygląda o wiele lepiej niż te kilka lat temu, gdy go zobaczyłem po raz pierwszy. . Może nie dorównuje urodą tym z artykułów Ewy , ale nie to jest najważniejsze. Ważne, że nadal istnieje i są ludzie, którzy o niego dbają.   Obecny wygląd częściowo nawiązuje do oryginalnego i został mu nadany w 1998 roku na początku prac porządkowych.

fot Paweł WężykNa szczególną uwagę  zasługuje sposób w jaki go odnowiono. Otóż zorganizowano obozy pod hasłem „Pojednanie nad grobami-Praca dla pokoju” dla niemieckiej i polskiej młodzieży, która wypoczywając prowadziła prace porządkowe.

Na środku cmentarza znajdują się dwa krzyże(prawosławny i łaciński), oraz tablica z napisem w trzech językach: polskim, niemieckim i rosyjskim:

„Tu spoczywają szczątki poległych żołnierzy wojny 1914-1918.

Dla ich upamiętnienia  oraz ofiar wszystkich wojen”

 

fot Paweł Wężyk

 

Mieszkam na osiedlu w pobliżu lasu i często wybierając się na spacer, lub przejażdżkę rowerową z rodziną, trasę planuję właśnie w okolicach cmentarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Do Mirnal: to trudne pytanie, ale moja odpowiedź jest twierdząca, wszytkim. To nie szeregowy żołnież wywołuje wojny, tylko dygnitarze. A ich ocenia historia. Żołnierze, którzy walczą robią to z obowiązku. Oni dla historyków są tylko liczbami: w bitwie brało udział 1000 żołnierzy itp. Często jedyne co po nich pozostaje to właśnie nagrobek. Nierzadko bezimienny. Praktycznie na każdym cmentarzu miejskim znajduje się grub niznanego żołnierza.
Do Ewy: faktycznie to Adam zapoczątkował temat cmentarzy, i chwała mu za to, ale nie zmienia to fektu, że twoje artykuły były inspiracją dla mnie. Dzieciaszki na zdjęciach oczywiście moje. W kilku innych artykułach również są na zdjęciach. Mają 5 i 4 latka.
Pozdrawiam was!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Paweł, zdecydowanie potwierdzam, że to Adam rozpoczął temat. Ja tylko się włączyłam. Super, że do nas dołączyłeś :) A te maluszki to Twoje? Moja córeczka dzisiaj zdmuchnęła cztery świeczki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

* poświęcone poległym w czasie boju żołnierzom zasługują na szacunek i pamięć.* - fajnie i dostojne (oraz głęboko humanitarnie) to brzmi. Ale moje pytanie - czy wszystkim żolnierzom?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie, kolejny tekst w cyklu. Ale wszystko, Pawle, zaczęło się od artykułu o cmentarzu oficerów Armii Radzieckiej we Wrocławiu link
oraz link jeśli wiesz jeszcze o jakimś zaniedbanym, dewastowanym cemntarzu, napisz o tym! Bo chyba powstanie niezły materiał na 1 listopada...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.