Facebook Google+ Twitter

Zapowiada się drugi dzień spadków na światowych giełdach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-16 07:47

Zapowiada się drugi dzień spadków na światowych rynkach finansowych. Otwierane najwcześniej giełdy azjatyckie notują od początku notowań bardzo silne spadki.

Japoński Nikkei 225 po godzinie 14 tamtejszego czasu (po 7 czasu polskiego) był już na ponad 5 procent na minusie, Hang Seng, indeks giełdy w Hong Kongu spadał już prawie o 6 procent.

Jeszcze gorzej radzili sobie inwestorzy w Korei Południowej, gdzie Seoul Composite tracił na wartości ponad 7 procent.

Na tle tych spadków, dobrze wygląda ponad 3 - procentowa strata giełdy w Shanghaju.

Wczoraj amerykańska giełda przeżyła wczoraj największe załamanie od czasu ataków terrorystycznych z 11 września. Jego przyczyną jest poważny kryzys na rynku finansowym Stanów Zjednoczonych.

Główny indeks amerykańskiej giełdy Dow Jones spadł wczoraj o 500 punktów, czyli o ponad 4 procent. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia z Wall Street "wyparowało" 700 miliardów dolarów. Tyle stracili inwestorzy indywidualni, fundusze emerytalne i inne instytucje finansowe, które lokowały oszczędności w akcjach.
Wielką wyprzedaż na Wall Street spowodował przede wszystkim upadek Lehman Brothers - czwartego pod względem kapitału banku inwestycyjnego w USA, który działał na rynku od ponad 150 lat. To największe bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych.
Przed całkowitym upadkiem udało się uchronić konsorcjum inwestycyjne Merrill Lynch. Za 50 miliardów dolarów zostało ono wykupione przez Bank of America. Z poważnymi problemami finansowymi zmaga się wciąż największa na świecie grupa ubezpieczeniowa A.I.G.

Źródłem kryzysu finansowego w USA jest załamanie na rynku nieruchomości. Dlatego największe kłopoty przeżywają firmy, które inwestowały w obligacje hipoteczne. Eksperci obawiają się, że bankructwo Lehman Brothers, przejęcie Merrill Lynch oraz walka o przetrwanie A.I.G. to nie koniec złych wiadomości z rynku finansowego. Wszyscy zadają sobie teraz pytanie - kto następny?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.