Facebook Google+ Twitter

Zapowiedź Turnieju Zapomnianych Mistrzów

Już za trzy tygodnie w Bytomiu, w ramach obchodów 90-lecia tamtejszej Polonii, rozegrany zostanie halowy turniej, na który zaproszono byłych mistrzów Polski.

Edward Szymkowiak, legendarny bramkarz Polonii Bytom/źródło zdjęcia wikipedia, domena publiczna/ / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Edward_Szymkowiak.jpg&filetimestamp=2009062314173021 lutego nowa hala w bytomskich Szombierkach będzie gościć takie drużyny jak: Garbarnia Kraków (Mistrz Polski 1931), Warta Poznań (1929, 1947), Pogoń Lwów (1922, 1923, 1925, 1926), Szombierki Bytom (1980) i Stal Mielec (1973, 1976). Zagra także gospodarz zawodów, drużyna Polonii Bytom (1954, 1962).

Turniej rozpocznie obchody rocznicy założenia bytomskiego klubu, którego losy splotły się na zawsze z losami lwowskiej Pogoni. W 1920 roku, w odpowiedzi na apel Polskiego Komitetu Plebiscytowego wzywający do zakładania własnych organizacji kulturalno-oświatowych i sportowych, założono Polonię. Nie dane jej było długo działać. Po III powstaniu śląskim Górny Śląsk został podzielony i Bytom znalazł się po stronie niemieckiej, a przedwojenna Polonia została zamknięta. Po wojnie w 1945 roku Polonię reaktywowano. Ponieważ przyczynili się do tego w dużej mierze lwowiacy wypędzeni ze stolicy Małopolski wschodniej, nowo odrodzony klub zyskał barwy i herb lwowskiego klubu sportowego Pogoń.

Cieszy na pewno to, że kierownictwo Polonii pomyślało o tym by zaprosić na zawody odrodzoną w październiku zeszłego roku staraniami lwowskich Polaków Pogoń. Podwójne brawa dla władz bytomskiego klubu także za opłacenie lwowiakom przejazdu na turniej. To kolejne zawody po suwalskim turnieju mikołajkowym z grudnia zeszłego roku kiedy nasi rodacy odwiedzają kraj. A nazwa bytomskiego turnieju jest nieco myląca. Który bowiem kibic mógłby zapomnieć drużyny, które w niedzielę 21 lutego będą rywalizować w bytomskiej hali?

Nowa hala, nosząca wymyśloną przez mieszkańca Szombierek nazwę "Na Skarpie", posiada 1000 miejsc na trybunach i jest wielofunkcyjna. Można na niej grać w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną halową czy piłkę ręczną. Kosztowała 19 milionów złotych. Jej otwarcie zaplanowano na 10 lutego. 24 godziny później rozpocznie się dzień otwarty szombierskiej hali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mała zmiana. Zamiast Warty Poznań przyjedzie Stal Rzeszów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.