Facebook Google+ Twitter

Zapowiedź. "Zły" Tyrmanda w ekranizacji Xawerego Żuławskiego

Xawery Żuławski ma nadzieję, że już w listopadzie rozpocznie pracę nad ekranizacją kultowej powieści Leopolda Tyrmanda. Filmowa wersja "Złego" ma być dziełem uwspółcześnionym, wręcz popowym w formie.

Reżyser Xawery Żuławski kojarzony jest przede wszystkim z "Wojną polsko-ruską", którą sfilmował na podstawie książki Doroty Masłowskiej o tym samym tytule. Przyniosło to twórcy ekranizacji nobilitację w postaci Paszportu Polityki za rok 2009 w dziedzinie filmu. Obecnie jego praca skupia się nad filmową wersją szalenie popularnej powieści Leopolda Tyrmanda pt. "Zły". Opiewana mianem kultowej i uznana etykietą rodzimego kryminału wszech czasów jest niecodzienną intrygą Warszawy lat 50-tych. Tajemniczy bohater występuje sam przeciwko Leopold Tyrmand licencja: CC3.0 / Fot. PolishForums.comkryminalnemu półświatkowi stolicy zaledwie powstającej z gruzów.

O przeniesieniu poczytnego utworu na kinowe ekrany mówiło się od dawna. "Gdyby Tyrmand urodził się w USA i napisał "Złego" w Ameryce, to dzisiaj mielibyśmy dziesiątki komiksów na ten temat i kilka ekranizacji" powiedział dla Polskiego Radia reżyser. Ma zamiar nakręcić film "trzymający za jajka". Widz powinien delektować się urokiem odkrywanej tajemnicy jaką z nerwem nakreślał pisarz. Niepokój utrzymany w klasycznej konwencji noir znajduje podatny grunt w atmosferze wczesnej rzeczywistości peerelowskiej. Dla reżysera jest to powód by spróbować realizacji dzieła "metodą bardziej hollywoodzką niż warszawską".

"Zły" jest "wiadomością w butelce z ’54 roku" jak cytuje PortalFilmowy.pl. Żuławski ma zamiar nadać filmowi bardziej współczesnego popowego w swojej formie wyrazu. Nie chce stworzyć dzieła rozrachunkowego czy o podobnym charakterze. Poznając tekst doszedł do wniosku, że obcuje z niezwykłym zapisem, historią z pewnym szyfrem. W pracach nad scenariuszem, które trwają już drugi rok biorą udział Maciej Dąbrowski i Bartosz Wierzbięta. Film otrzymał dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ale jak zastrzegają się filmowcy nie jest to jeszcze koniec pewnych planów. plakat "Zły" licencja CC3.0 / Fot. dizer.pl

Filmowa wersja jest przedsięwzięciem skomplikowanym technicznie. Xawery Żuławski ma wstępną listę aktorów w głowie ale wstrzymuje się z jakimikolwiek ogłoszeniami jeszcze przez jakiś czas. "Nie jest łatwą sprawą obsadzić taki film, a ról do zagrania będzie wiele" - odnotowuje wyjaśnienia reżysera Newsweek.pl. Żuławski zdradził też, że
"scenografia jest dużym wyzwaniem". Warszawa jaką zaprezentuje w swoim filmie powstanie z wydatną pomocą technik komputerowych. Przypomina, że Tyrmand był mistrzem w szczegółach, zatem "wykreowanie plastyki dla tego filmu jest (...) dużym wyzwaniem zarówno dla scenografów, jak i kostiumografów".

Możliwe, że planowe rozpoczęcie zdjęć w listopadzie tego roku przebiegnie na tyle sprawnie, iż film wejdzie na ekrany już w 2014r.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Masz ochotę obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.