Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22034 miejsce

Zapowiedzi wydawnicze na rok 2013. Przegląd bardzo subiektywny

Siedemnaście pozycji książkowych przeznaczonych dla nałogowego czytelnika. Moje postanowienie noworoczne: przeczytać je wszystkie!

Książki z tej półki to część celu z roku 2012 - oczywiście z pominięciem książek, które muszę czytać ze względu na studia polonistyczne. / Fot. Daria Magdalena Marzec

1. Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki – Marek Raczkowski, Magda Żakowska


Wywiad rzeka, z którego już na początku dowiadujemy się, że Raczkowski zaliczkę na książkę wydał na dziwki i kokainę. Kolejna prowokacja? Książka nie tylko do czytania, ale i do oglądania, zdobiona grafikami rysownika i zdjęciami z prywatnego archiwum. Jeszcze w styczniu!

2. „Nasze histerie, nasze nadzieje” – Tadeusz Konwicki


Pozostając w strefie wywiadów – w tym roku opublikowany zostanie zbiór najciekawszych rozmów z Tadeuszem Konwickim, które złożą się na autobiograficzną opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Sam Konwicki nazywa się „ohydną hybrydą na pograniczu dwóch światów: polskiego i rosyjskiego”. Znając jego styl, możemy spodziewać się wiele jadowitej ironii, ale przede wszystkim wielkiego dystansu do opisywanej rzeczywistości. Oczekuję z niecierpliwością!

3. „Lepperiada” – Marcin Kącki


Dziennikarz śledczy przygląda się jednemu z najbardziej kuriozalnych ugrupowań na Polskiej scenie politycznej – Samoobronie. Odsłania kulisy dążenia do władzy i sięga daleko poza to. Początkowo pozornie beznamiętny ton, zwraca w bezlitosny sposób czytelnikowi uwagę na współczesną politykę. Także w styczniu!

4. „Doctor Sleep” i „Joyland” – Stephen King


Mistrz grozy powraca w tym roku aż z dwoma powieściami, którym już w tej chwili można przypiąć łatkę światowego bestsellera. W końcu na obie książki, czekają setki tysięcy fanów Kinga, ku uciesze lub niezadowoleniu których: Doctor Sleep będzie kontynuacją Lśnienia. Zaś akcja Joyland osadzona zostanie w parku rozrywki, w którym to główny bohater zmierzy się ze zbrodnią i pewnym ciążącym fatum…

5. „Taniec szczęśliwych cieni” – Alice Munro


Zbiór piętnastu historii, w których autorka pokazuje różnice świata kobiet i mężczyzn, przemijanie i złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach. Opowiadania napisane z wielką przenikliwością i dbałością o każdy szczegół.

6. „Dzieciństwo Jezusa” – J. M. Coetzee


Kolejna wielka premiera zaplanowana jest na marzec. Noblista powraca z historią Simona i Davida, którzy trafiają na całkiem obcy im ląd. Książka ma opowiadać o trudnościach w komunikacji międzyludzkiej, języku, codziennych troskach – o wszystkim tym co jest nieodłącznym elementem życia. Z zapowiedzi wynika, że możemy spodziewać się charakterystycznego dla tego autora przejrzystego stylu, przepełnionego poczuciem wyobcowania, samotności i bezsilności.

7. „Miłość z kamienia” – Grażyna Jagielska


Wojna, dla niego pełnia życia, adrenalina, dla niej tęsknota, paniczny strach i niewyobrażalna samotność. Ona kończy w klinice bitewnej, chociaż nigdy nie była na wojnie – to kolejny jego stres, przerzucony na nią. Najważniejszą bitwę, tę o miłość i rodzinę, musieli stoczyć między sobą. Opisana pięknym językiem, historia związku z polskim korespondentem wojennym.

8. „Trębacz z Tembisy” – Wojciech Jagielski


Bohaterem tej książki będzie Nelson Mandela, były prezydent RPA, którego biografię Jagielski przeplata z losami człowieka, który upowszechnił wuwuzele. Premiera ma mieć miejsce w drugim półroczu.

9. „Druga wojna światowa” – Antony Beevor


Gdybyś miał przeczytać tylko jedną książkę o drugiej wojnie światowej – to byłaby to właśnie ta, tymi słowami wydawnictwo Znak rekomenduje książkę. To dogłębna analiza największego konfliktu w dziejach świata, opisana oczami szeregowych żołnierzy. Począwszy od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939, przez kampanie wrześniową, podbój Francji, atak na Pearl Harbor po D Day, upadek III Rzeszy do kapitulacji Japonii. Zapowiada się kontrowersyjna i nowatorska praca historyczna, od lektury, której nie sposób się będzie oderwać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Masę krytyczną nadal stanowić będą bestsellery autorstwa Kinga czy s-f w jakimkolwiek wydaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oo popieram Pani Dario! i czekam na kolejny tom Goreya od Znaku, który mam nadzieję już planują :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ oczywiście! Już w przedsprzedaży zamówiłam Miłość z kamienia. Przydałby się kolejny rabat -50% na zakupy w Znaku ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytać i podzielić się wrażeniami z czytelnikami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.