Facebook Google+ Twitter

Zapraszam do Stowarzyszenia Dziennikarzy Obywatelskich

Zbliża się koniec roku, wypadałoby zatem przystąpić już do podsumowania, co przez minione miesiące robiliśmy w ramach Stowarzyszenia Dziennikarzy Obywatelskich. Organizacji powołanej dla promowania tego wspaniałego ruchu i wspierania osób, które swymi publikacjami przyczyniają się - jakby to patetycznie nie zabrzmiało - do tworzenia nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego.

Logo stowarzyszenia. / Fot. Jan KłosowskiSDO? Co to za twór? Stowarzyszenie Dziennikarzy Obywatelskich formalnie powstało pod koniec 2007 roku; zrzesza członków nie tylko z Polski, lecz także krajów ościennych (Niemcy, Ukraina, Białoruś). Cele i metody działania najlepiej określa statut, ale przecież nie będę tu nikogo zamęczał taką lekturą :) Jak już wspomniałem, przede wszystkim chciałbym zliczyć co robiliśmy i przypomnieć co zamierzamy. Mam wielką nadzieję, że zachęci to Was do bliższej współpracy z SDO, a jeszcze lepiej - do wstąpienia do stowarzyszenia, byśmy wspólnie mogli zrealizować jeszcze więcej ciekawych pomysłów!

Czym się zajmowaliśmy?

Wraz z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowaliśmy sympozjum na temat dziennikarstwa obywatelskiego, z udziałem m.in. przedstawicieli serwisów Wiadomości24.pl, Alert24.pl, Interia360.pl, mmwarszawa.pl, prof. Wiesława Godzica, honorowego prezesa SDP Stefana Bratkowskiego i pracowników naukowych Instytutu, sponsorowane przez icoffe.

Już drugi rok członkowie SDO prowadzą zajęcia w klasie dziennikarskiej Liceum Ogólnokształcego im. Roberta Schumana na warszawskiej Sadybie. To nie jedyny "szkolny" akcent pracy SDO. Zorganizowaliśmy konkurs "Szkolne kadry" dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski na film wideo. Był to eksperyment, mający wykazać, czy kamera w ręku ucznia może uchwycić jedynie drastyczne sceny. Okazało się, że niekoniecznie. Zwycięska klasa z białostockiego liceum w nagrodę odbyła jednodniowe praktyki w siedzibie TVP przy ul. Woronicza.

Promujemy dziennikarstwo obywatelskie

Na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bierzemy udział w pracach nad nowym kształtem prawa prasowego, uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach na temat propozycji zmian w prawie prasowym z udziałem min. Zdrojewskiego, czołowych ekspertów z zakresu prawa, Izby Wydawców Prasy i SDP. Bierzemy też udział w pracach Forum Edukacji Medialnej przy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a także - sejmowej podkomisji do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Członkowie SDO uczestniczyli także w Pierwszych Polsko-Niemieckich Dniach Mediów w Poczdamie. Podpisaliśmy umowę o współpracy z Fundacją Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Bierzemy czynny udział w konferencjach i spotkaniach branżowych, m.in. wypowiadając się na temat uwarunkowań przestrzegania prawa autorskiego w internecie.

Co przed nami?

SDO przygotowuje bezpłatne szkolenia dla dziennikarzy obywatelskich jak i tych, którzy publikowaniem w sieci dopiero chcieliby się zająć. Mamy w planach kolejne debaty, panele dyskusyjne i konferencje (m.in. na temat prawnych i etycznych aspektów działalności dziennikarzy obywatelskich, relacji z władzami lokalnymi). Zamierzamy nadal aktywnie włączać się w prace nad przyszłym kształtem prawa prasowego i rozpocząć akcję społeczną zmierzającą do podkreślenia wagi bezpłatnego, powszechnego dostępu do internetu. Nawiązujemy kontakty z organizacjami dziennikarskimi i serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, szczególnie na Ukrainie (dzięki członkini SDO Julii Zmuliukowej) i Białorusi. Liczę na Wasze zainteresowanie udziałem w tych i w kolejnych przedsięwzięciach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

OoO fajnie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ooo, serwisy DO na Białorusi? Tylko pewnie cyrylicą? Jeśli nie, to prosiłabym o namiar, baaardzo prosiła ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.