Facebook Google+ Twitter

Zaproszenia na zjazd zwolenników przywrócenia monarchii

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-17 11:57

Uroczystość rozpocznie się nabożeństwem w intencji papieża Jana Pawła II o szybką beatyfikację i kanonizację. Podczas mszy odśpiewana zostanie Rota wzbogacona o słowa króla Polaków racz nam wrócić Panie.

Grupa polityków, przedstawicieli świata nauki, kultury, biznesu, która chce przywrócenia w Polsce monarchii i powołania na tron spadkobiercy rodu Wettinów Marii Emanuela, księcia Saksonii, spotka się pierwszy raz 17 września na Słowacji. Zjazd inaugurujący działalność Konfederacji Spiskiej zaplanowano na zamku w Starej Lubovni.

Adam OrzechowskiSądecki antykwariusz i jubiler Adam Orzechowski, przedstawiciel komitetu założycielskiego Konfederacji Spiskiej, znany w Polsce jako odtwórca zrabowanej przez pruskiego zaborcę korony polskich monarchów, powiedział, że liczy na obecność licznego grona osób z pierwszych stron gazet.
Swój przyjazd potwierdzają parlamentarzyści, przedstawiciele władz Małopolski i Nowego Sącza oraz środowisk polonijnych.
Zwolennicy i przeciwnicy restytucji monarchii do dziś toczą zażartą debatę na największych portalach. Oficjalnie nieliczni decydują się oceniać tę inicjatywę i szanse jej powodzenia. Wśród zadeklarowanych sympatyków są m.in prof. Michał Rożek, profesor Akademii Papieskiej i UJ oraz syn sądeckiego biznesmena, młody prawnik Łukasz Kluska.
- Nie dziwi mnie ta ostrożność. Poparciem można narazić się na pretensje polityków reprezentujących opcję aktualnie sprawującą władzę w Polsce, a na wyraz braku poparcia w stosunku do osoby księcia Emanuela, bardzo szanowanej i poważanej przez przywódców państw europejskich, także niewielu ma odwagę - mówi jeden z członków założycieli Konfederacji Spiskiej.

Wygląda na to, że konfederaci i ich sympatycy oficjalnie ujawnią się dopiero w Starej Lubovni.
Póki co w Polskę i w świat powędrowało kikaset zaproszeń z tekstem konfederacji wzywającym do powrotu do zapisów Konstytucji 3 Maja 1791 roku gwarantujących dziedziczność tronu. Tekst opatrzony jest pointą “Dobro Rzeczypospolitej i jej honor jest naszym najwyższym nakazem”. Druki zaproszeń zdobi fotografia królewskiej korony, berła i jabłka dzieł Adama Orzechowskiego i współpracujących z nim jubilerów.
Adam Orzechowski podkreśla, że Konfederacja Spiska zamierza trzymać się od polityki jak najdalej. Jak tłumaczą urząd królewski opiera swój autorytet między innymi na tym, że jest niezależny od politycznych nacisków, daleki od politycznych podziałów.

Iwona Kamieńska
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.