Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10057 miejsce

Zaproszenie do "Chlebnej podróży"

Znając twórczość Piotra, który wydał już wiele ciekawych pozycji prozatorskich i poetyckich oraz Jego zamiłowanie do podróży kolejami nie zdziwiłem się, że zaproponował czytelnikom kolejną pozycję "podróżniczą".

Zaproszenie do Chlebnej podróży

Okładka książki / Fot. Justyna Bartoń-DepaMam przed sobą kolejną książkę Piotra Goszczyckiego zatytułowaną Chlebna podróż. Znając twórczość Piotra, który wydał już wiele ciekawych pozycji prozatorskich i poetyckich oraz Jego zamiłowanie do podróży kolejami nie zdziwiłem się, że zaproponował czytelnikom kolejną pozycję "podróżniczą".

Wiadomo że każdy człowiek, wybierając się w podróż pociągiem, samochodem, samolotem, czy też innym środkiem lokomocji, zabiera ze sobą coś do zjedzenia. Piotr nas częstuje kanapkami, powiem, duchowymi kanapkami zamienionymi w wiersze. Wiersze zainspirowane nie tylko jazdą po żelaznych drogach, ale i twórczym zawodem piekarza. Otóż Piotr zna smak chleba i smak podróży, ponieważ z zawodu jest piekarzem, a z zamiłowania turystą kolejowym. Jednak chleb, nie tylko fizyczny, ale i duchowy jest dla Niego najwyższym dobrem...

Nie obca jest mu też historia, którą odnajdujemy w wierszach. Podróżując ciągle odkrywa nowe miejsca, znaczone historią, które pozostawiają ślad w poetyckiej duszy. Często powraca do miejsc już kiedyś odwiedzonych i te także nie są obojętne jego wrażliwej duszy.

Przy każdym wierszu Piotr przytacza sentencje, wypowiedzi, znanych i mniej znanych fragmentów dzieł, pisarzy, literatów, księży, naukowców, sportowców, ludzi kultury czy polityków... Są one niejako wprowadzeniem do istoty wiersza, chociaż wydaje mi się, że i bez nich teksty poetyckie świetnie bronią swoją liryczną tożsamość.

W moich rozważaniach celowo nie przytaczam fragmentów wierszy, gdyż musiałbym każdemu z nich - a jest ich w książce 64 - ­poświęcić przynajmniej stronę maszynopisu. Każdy wiersz to osobna filozofia, połączona wspólnym tytułem Chlebna podróż. Piotr Goszczycki wykazuje, że chlebem powszednim nie są li tylko wypieki chlebów, bułek, strucli, ciastek itp. To nasze życie, nasza historia, nasza kultura. To praca, rozrywka, odpoczynek, nauka, wiara, rodzina, sąsiedzi, ojczyzna...

Książka Chlebna podróż Piotra Goszczyckiego powinna być przeczytana przez każdego kto chce poprzez ducha wierszy zrozumieć siebie. I tu przytoczę słowa Vaclava Havla, które są powitalnym mottem książki:

Tragedią współczesnego człowieka nie jest to, że wie coraz więcej o sensie swojego życia, lecz że coraz mniej zajmuje się tym pytaniem”.

Jerzy Granowski


Chlebna podróż – Piotr Goszczycki
Redakcja – Dariusz Staniszewski.
Projekt okładki – Justyna Bartoń-Depa.
Stron 80, okładka miękka, format A5.
Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwo Słowaków w Polsce Kraków 2015.
Patronat – Literacka PKP-Jazda.
ISBN 978-83-7490-838-2

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.