Facebook Google+ Twitter

Zaproszenie do sanockiego skansenu

Na pewno zdarza się czasami, że masz mnóstwo wolnego czasu, ale nie wiesz jak go dobrze wykorzystać. To żaden problem: wsiadaj w samochód i odwiedź sanocki skansen – największy w Polsce.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, znajduje się w malowniczym miejscu, na prawym brzegu Sanu. Dojechać z centrum Sanoka jest tu bardzo łatwo - trasa jest dobrze oznakowana tablicami informacyjnymi.
Na terenie muzeum znajdują się przede wszystkim obiekty drewniane zbudowane pomiędzy XVII, a XX wiekiem. Są to budynki mieszkalne, gospodarcze i mieszkalno- gospodarcze. Ponadto uwagę przyciągają obiekty sakralne - dwie cerkwie bojkowskie z XVII wieku, XVII-wieczny kościół, cerkiew łemkowska z XIX wieku oraz kapliczki. Turyści z chęcią odwiedzają też obiekty przemysłowe (kuźnie, młyn wodny, wiatraki, a także budynki użyteczności publicznej (zajazd, szkoła wiejska).Malowniczy mostek w skansenie. / Fot. Klaudia Twarda
Niemal wszystkie budynki znajdujące się w skansenie są udostępnione dla zwiedzających, to przede wszystkim: warsztaty rzemieślnicze: tkackie, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych.

– Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie dlaczego tu tak często jeżdżę (to już mój ósmy raz). Po prostu to miejsce ma w sobie coś nadzwyczajnego. Patrząc na te wszystkie stare domy czy kaplice odtwarzam w swojej wyobraźni życie ludzi z tamtych czasów, to niesamowita wędrówka. Obiektów zgromadzonych w skansenie nie sposób opisać, ich uroku nie oddadzą również żadne, nawet najpiękniejsze fotografie. To trzeba samemu zobaczyć – mówi
dla Wiadomości24.pl turystka Joanna Kiebrzygowska.

Na terenie Parku Etnograficznego można podziwiać ekspozycję "Ikona karpacka", która prezentuje malarstwo ikonowe. Przedstawiono tam ponad 220 ikon, które przedstawiają wspaniały rozwój malarstwa na terenie Karpat.

Dla turystów

W muzeum zatrudnieni są polscy i obcojęzyczni przewodnicy. Dla zwiedzających udostępniony jest budynek recepcyjny znajdujący się w XIX-wiecznym dworku. W nim mieści się kasa biletowa, galeria-sklep z pamiątkami i wyrobami sztuki ludowej, hol z witrynami wydawniczymi, przechowalnia bagażu; karczma, serwująca potrawy regionalne "prosto z chłopskiej chaty".

Skansen w Sanoku. / Fot. Klaudia TwardaTakie urządzenie wnętrza i otoczenia zapewnia niepowtarzalną atmosferę dla turystów: w skansenie znajduje się nakryta dachem estrada, wokół niej znajdują się drewniane ławki (rozmieszczone amfiteatralnie), które tworzą 4 sektory na ok. 1500 miejsc siedzących. Łatwo też tutaj zaparkować samochód (na prawym brzegu Sanu, tuż przed wejściem na teren Parku) czy autobus (po lewej stronie Sanu). Każdy ze zwiedzających ma możliwość zakupienia pamiątkowych albumów, folderów, widokówek, plakatów itp. Serdecznie zapraszam!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

xd

Komentarz został ukrytyrozwiń

wow xd

Komentarz został ukrytyrozwiń

fakt.. to zwykła literówka ;) pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaudio, już dziękuję. :-)
Jeśli chodzi o nazwisko, zdjęcie podpisane jest Klaudia Twardy, stąd moje pytanie. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu...hmm dwie wersje? troche nie rozumiem... zawsze była tylko jedna ;) Co do zdjęć postaram się zrobić wiecej ;) A i zachęcam jeszcze raz wszystkich do odwiedzenia Sanoka! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiesz, Klaudio :-), dla mnie to nie taka prosta sprawa, wsiąść w samochód i pojechać sobie do skansenu w Sanoku, dlatego chętnie zobaczyłabym tu jednak trochę zdjęć.
A tak na marginesie. Jak Ty się, Klaudio, nazywasz? Widzę dwie wersje Twojego nazwiska.
Pozdrawiam. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za temat. Byłem, zwiedzałem, a w połączeniu z sanockim muzeum to już w ogóle ciekawa wycieczka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem, polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.