Facebook Google+ Twitter

Zaproszenie do udziału w festiwalu poświęconym tematowi okupacji

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-22 13:41

26 kwietnia 2011 roku, o godzinie 19 w 43 miastach w Polsce, w wielu miejscach: barach, kawiarniach, klubach, niezależnych kinach odbędą się bezpłatne projekcje filmów dokumentalnych z Palestyny, Czeczenii, Tybetu, Afganistanu i Iraku.

plakat festiwalowy / Fot. Materiały promocyjneTemat tyleż gorący, co intrygujący. We współczesnym świecie jest równie wielu rewolucjonistów, bojowników o wolność, ale nie brak także zagorzałych pacyfistów.

Pomiędzy tymi biegunami zaistniały takie zjawiska, jak eksport rewolucji i terroryzm. Wielkie mocarstwa są bezradne wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji na froncie walki ideologicznej. Skompromitowało się mnóstwo teorii łącznie z komunizmem i wolnym rynkiem, a obwieszczony w końcówce ubiegłego wieku, (przez Francisa Fukuyamę) tryumfalny koniec historii nie nastąpił. Warto się dziś przyjrzeć tym faktom zarejestrowanym i prezentowanym na ekranach kin, w salach wykładowych, klubach i galeriach.

Film dokumentalny umożliwia bardzo dokładne zorientowanie się w rozmaitości sądów i rzeczywistych okoliczności towarzyszących napięciom politycznym w newralgicznych punktach kuli ziemskiej. Zniewolenie człowieka przez człowieka, tęsknota do wolności i prawa, jakich powinni przestrzegać żołnierze wojsk okupujących podbite terytoria, to tylko część tematów, jakie od razu kojarzą się widzom uczestniczącym w festiwalowych pokazach.

Uwaga: Okupacja to festiwal jednego dnia o zasięgu ogólnopolskim. 26 kwietnia 2011 roku, o godzinie 19 w 39 miastach Polski odbędą się projekcje filmów, których tematyka związana jest z militarną okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych, takich jak: Tybet, Palestyna, Irak, Afganistan, Czeczenia. Celem wydarzenia jest przede wszystkim edukacja dotycząca istniejących konfliktów, mechanizmów jakie nimi rządzą oraz efektów, jakie wywierają na lokalne społeczności i społeczeństwo. Festiwal będzie odbywał się w miejscowych kawiarniach, pubach, restauracjach, księgarniach, centrach kulturalnych, których managerowie przyłączyli się do akcji. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.04.2011 21:47

Obawiam się, że to nie zależy od autorów, ale raczej od dyktatorów. Kamera rejestruje wszystko, a potem trudno wyrzucić to w montażu, skoro taka jest rzeczywistość. Nie można zamykać na to oczu, chociaż jest to przykre, ale jednak prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto pójść, by zrozumieć!
Mam nadzieję, że autorzy filmów oszczędzą nam drastycznych scen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.