Facebook Google+ Twitter

Zaproszenie na koncert Joanny Różewskiej w Woli Okrzejskiej

W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dnia 29 lipca o godzinie 16.00 odbędzie się koncert fortepianowy światowej sławy pianistki, Joanny Różewskiej - Kulasińskiej.

Fortepian w dworku Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Muzeum Sienkiewiczowskie na Podlasiu często organizuje koncerty, które gromadzą miłośników muzyki. Wiejska atmosfera szlacheckiego dworku sprzyja pełnej kontemplacji wykonywanych utworów muzycznych. Literackie tradycje miejsca decydują o wyjątkowym charakterze tych koncertów.

W muzealnym salonie, przylegającym do pokoju, w jakim przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz, znajduje się fortepian marki „Erard” z roku 1840 wykonany w Paryżu. Należał do rodziny matki pisarza, Cieciszowskich. W dzieciństwie grywał na nim mały Henryk i jego rodzeństwo.

Reminiscencje owych rodzinnych koncertów w wiejskim zaciszu domowym trafiły z pewnością chociażby na karty Rodziny Połanieckich. Marynia Pławicka siada do fortepianu, by umilić sielankowe chwile niedzielne zebranym na kawie domownikom i gościom krzemienieckiego dworku. Nieszczególna to gra, bo bohaterka powieści nie była wirtuozką, ale składa się na pasmo pięknych wrażeń, jakie wywozi Stanisław Połaniecki z Krzemienia.

Mistrzowskie koncerty muzyczne pojawiają się w innych powieściach - w Bez dogmatu i w Wirach, gdzie za sprawą wystąpień Klary Hilst i Maryni Zbyłtowskiej rodzi się wyjątkowy nastrój. Esteta Leon Płoszowski w czasie cudownego wykonania Mozarta spostrzega, że pianistka łączy się integralnie z muzyką, przybiera inną niż zwykle postać. Pokrewna mu dusza estetyczna Grońskiego odbywa metafizyczną podróż podczas skrzypcowych akordów Sonaty księżycowej rozbrzmiewających w jastrzębskim dworku.

„Dziwna sztuka [...] najbardziej pierwotna, a dziś więcej od innych na nauce oparta; najściślej w pewne techniczne warunki jak gdyby w jakoweś tamy i groble ujęta, a najbardziej bezbrzeżna, najbardziej mistyczna i najbardziej przelewająca się gdzieś poza krańce bytu i życia, co właśnie może jej daje tę niepojętą władzę nad ludzką duszą” – tymi słowami włożonymi w usta swego bohatera określił Sienkiewicz szczególną naturę muzyki.

W niedzielę 29 lipca w dworku Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej na historycznym fortepianie zagra Joanna Różewska, wybitna pianistka o podlaskim rodowodzie, uczestniczka Konkursu Chopinowskiego, laureatka licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Prezydenta Miasta Siedlce.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu u prof. Elżbiety Tarnawskiej występowała już w wielu salach koncertowych Warszawy, m. in. Filharmonii Narodowej, a także w Sztokholmie i Kiszyniowie, grała m. in. z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz orkiestrą Concerto Avenna. W bieżącym roku wystąpiła dla premiera Chin Jiabao, JKM Królowej Norwegii, premiera Ukrainy Azarowa. W przyszłym roku ma się ukazać płyta pianistki. Wydawcami krążka będą Minister Kultury oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Organizatorzy koncertu Joanny Różewskiej- Kulasińskiej w dworku Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej obiecują niezapomniane przeżycia.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.