Facebook Google+ Twitter

Zaproszenie na koncert Man Li Szczepańskiej w Brochowie

W ramach Letniego Festiwalu Chopinowskiego w Brochowie 26 sierpnia br. o godz. 13.15 wystąpi światowej sławy pianistka Krystyna Man Li Szczepańska.

Krystyna Man Li Szczepańska przy fortepianie / Fot. Jan Szczepański Lipcowe i sierpniowe koncerty Chopinowskie w kościele parafialnym w Brochowie, oddalonym o 11 km od miejsca urodzenia kompozytora – Żelazowej Woli na skraju Puszczy Kampinoskiej na Mazowszu odbywają się cyklicznie w każdą niedzielę. Obecna Bazylika św. Rocha i św. Jana Chrzciciela dzięki pomocy ks. Jana Zielińskiego - proboszcza parafii i we współpracy z Samorządem Gminy Brochów gości organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Letni Festiwal Chopinowski.

Pejzaż tych okolic, porośniętych przydrożnymi wierzbami, stał się Brochów / http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Broch%C3%B3w_%28woj_mazowieckie%29_-_dolina_Bzury.jpg&filetimestamp=20100412115325 / Fot. Soheaux doskonale rozpoznawalną ikoną muzyki, jaka zrodziła się z nostalgicznych wspomnień o nim. Fenomenalne kreacje muzyczne, wysnute z ojczystych nut mazowieckich powracają zatem do swego źródła, w mury świątyni, pamiętającej niemowlęce lata mistrza fortepianu.

W kościele tym pod wezwaniem św. Rocha rodzice Fryderyka Justyna z Krzyżanowskich i Mikołaj Chopinowie wzięli ślub w 1806 r. W nim odbył się również chrzest dziecięcia, które według zapisu metrykalnego, zachowanego wśród dokumentów parafialnych, odkrytego w 1893 r., otrzymało imiona Fryderyk Franciszek.

Kościół należy do bardzo wyjątkowej klasy zabytków renesansowej sztuki architektonicznej. Został wystawiony z fundacji książąt mazowieckich, uzyskał charakter obronny. Przebudowany po potopie szwedzkim w 1662 r. przez Albrechta Lasockiego otrzymał ornamentykę barokową. Po wojnie świątynia został pięknie odrestaurowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jej kontynuację studiów pianistycznych na podyplomowym mistrzowskim kursie u prof. Kazimierza Gierżoda zauważyła i sfilmowała Telewizja Japońska, która dalej emituje ten film w programie poświęconym m.in. studiom w Polsce. W marcu 2012 roku CCTV ( China Central Television ) przygotowała film poświęcony karierze i sukcesom Maestry Man Li Szczepańskiej zwanej Chińskim Diamentem Szlifowanym w Europie. W uznaniu Jej zasług w dziedzinie promowania muzyki europejskiej w tym polskiej, Fundacja Światowe Centrum Dydaktyczne w Żelazowej Woli Miejscu Urodzin Fryderyka Chopina nadała Jej tytuł Honorowego Ambasadora Kultury Polskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.