Facebook Google+ Twitter

Zaproszenie na koncert poświęcony pamięci Tekli Bądarzewskiej

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na koncert poświęcony pamięci artystki. Impreza odbędzie się 23 września o godz. 18 w siedzibie Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Fragment grobowca Tekli Bądarzewskiej na warszawskich Powązkach / Fot. Fot. RRafal, CC3.0 / Wikipedia29 września przypada 150. rocznica śmierci polskiej pianistki i kompozytorki - Tekli Bądarzewskiej, znanej w świecie dzięki utworowi "Modlitwa dziewicy".

- Bądarzewska to pionierka, która zapoczątkowała w istocie nowy rodzaj muzyki, o lekkim masowym charakterze, który oddzielał się stopniowo w XIX w. od głównego nurtu muzyki klasycznej - stwierdziła dla W24 Maria Pomianowska, polska instrumentalistka i kompozytorka.

Amerykanie zaliczają Bądarzewską do najwybitniejszych kompozytorek okresu romantyzmu, zaś w Azji "Modlitwę dziewicy" - najbardziej znany utwór artystki - zna prawie każde japońskie dziecko.

Jej muzykę można znaleźć na wielu składankach z muzyką klasyczną, co może potwierdzić lista na stronie Amazon.com.

Japoński wydawca "Spełnionej modlitwy dziewicy", czyli pierwszego w historii albumu z kompozycjami artystki, Yukishisa Miyayama, stwierdził, że z muzyki Bądarzewskiej "bije szczególny płomień, taki jak u Chopina i Mozarta".

"Kłopot z Bądarzewską polega na tym, że nieustannie zestawiamy ją z Chopinem. Należałoby ją porównywać z Johannem Straussem, bo oboje mieli niesłychaną zdolność tworzenia atrakcyjnych melodii" - mówi dla rp.pl Maria Pomianowska.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej zapraszają dzisiaj, 23 września 2011 r., na koncert z muzyką Tekli Bądarzewskiej pt. "U Tekli na imieninach".

Odbędzie się on w siedzibie Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej, przy ul. Szegedyńskiej 9a. Początek o godz. 18.


Więcej informacji na portalu kulturalna Warszawa.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.