Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23722 miejsce

Zaproszenie na warsztaty: praca z pacjentkami z innych kultur

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-10-20 14:12

Bariera językowa i różnice kulturowe powodują, że kobiety innych narodowości, które rodzą w Polsce napotykają na trudności.

Komunikacja z pacjentem może być również trudna dla lekarzy na zagranicznych misjach. Fundacja „Kultury Świata” przeprowadzi warsztaty dla personelu medycznego mające na celu zrozumienie różnic kulturowych i ich wpływu na przebieg porodu i połogu.

Pacjentki leczące się w Polsce, które nie znają języka polskiego lub angielskiego nie potrafią opisać personelowi medycznemu swoich dolegliwości. Personel medyczny pracujący na dalekich misjach nie jest zaś często w stanie skutecznie dotrzeć z informacją czy zaleceniem do miejscowych pacjentek. Lekarze, położne i pielęgniarki w procesie edukacji nie są wspierani i edukowani w zakresie pracy z pacjentkami innych narodowości i nie zawsze potrafią właściwie zinterpretować - często uwarunkowane kulturowo – zachowania. Z tych powodów pacjentki innych narodowości mogą być niecelowo gorzej traktowane podczas porodu.

Aby temu zapobiegać Fundacja „Kultury Świata” w ramach projektu „Poprawa w dostępie do opieki zdrowotnej w mieście i dystrykcie Mwanga” przeprowadzi warsztaty „Aspekty zdrowia reprodukcyjnego w różnych kontekstach kulturowych”. W ten sposób będzie edukować polskich lekarzy i położne, którzy spotykają w swojej pracy pacjentki różnych kultur.

Już 25 października rozpocznie się cykl warsztatów, na które Fundacja Kultury Świata zaprasza lekarzy, położne, a także studentów i studentki medycyny i położnictwa. Zajęcia są prowadzone przez doświadczone położne i trenerki, co pozwoli na zdobycie kompetencji przydatnych w pracy w innych kulturach lub z cudzoziemkami w Polsce. Dzięki szkoleniom, personel medyczny będzie mógł lepiej zrozumieć, jak różnice kulturowe, zwłaszcza te dotyczące kobiet, intymności, tabu, roli matki i ojca w porodzie i wychowaniu dzieci, mogą wpływać na przebieg porodu i połóg.


Cykl warsztatów składa się z czterech 6-godzinnych spotkań:


• 25 października – Praca położnej w Zambii
Pierwszy warsztat dotyczący pracy w Afryce Subsaharyjskiej poprowadzą Magda Krawczyk – położna, która spędziła w Zambii dwa lata, pracując w dwóch różnych szpitalach i Paulina Skiba – koordynatorka projektów w Fundacji „Usłyszeć Afrykę”, która również mieszkała w Zambii.

• 15 listopada – Praca położnej w Tanzanii
Spotkanie na temat Tanzanii i realiów dotyczących zdrowia reprodukcyjnego w tym kraju poprowadzi Monika Nowicka – doświadczona położna, mająca wieloletnie doświadczenie pracy w Tanzanii oraz Magda Kołba – afrykanistka i współpracowniczka FKŚ, która przebywała w Tanzanii jako wolontariuszka.

• 16 listopada – Praca położnej z migrantkami – Wietnam
Na wielu oddziałach położniczych można w Polsce spotkać rodzące pochodzące z innych krajów – dużą ich grupę stanowią Wietnamki. O pracy z kobietami pochodzącymi z tego kręgu kulturowego opowiedzą Nikoleta Broda – położna związana ze Szpitalem św. Rodziny często pracująca z Wietnamkami i Marta Piegat-Karczmarczyk, trenerka i psycholożka międzykulturowa.

6 grudnia – Praca położnej z migrantkami – Czeczenia
Czeczenki w niektórych rejonach Polski stanowią sporą grupę pacjentek. O różnicach w postrzeganiu ciała i ciąży, czeczeńskich tradycjach i pracy z kobietami pochodzącymi z kręgu islamu opowie m.in. Marta Piegat-Karczmarczyk.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Na każde ze szkoleń prowadzona będzie oddzielna rekrutacja. Można wziąć udział w kilku spotkaniach.

Zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy, które można pobrać z http://www.kulturyswiata.org/aktualnosci/warsztaty-kompetencji-miedzykulturowych należy nadsyłać na adres e-mailowy magda.kolba@kulturyswiata.org w następujących terminach: Zambia – do 20 października; Tanzania, Wietnam – do 10 listopada; Czeczenia – do 1 grudnia. Wszyscy uczestnicy otrzymają potwierdzenie udziału w warsztatach.

(Zofia Bąkowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.