Facebook Google+ Twitter

Zaproszenie na wystawę malarstwa Grzegorza Steca w Krakowie

Już od czwartku 6 października w Krakowie będzie można obejrzeć wystawę malarską zatytułowaną "Pisane światłem, pisane mrokiem" autorstwa Grzegorza Steca. Ekspozycja potrwa do 16 listopada 2011 r.

Wyspa Patmos I, 1995, olej na płótnie, 100x140cm / Fot. Grzegorz StecGrzegorz Stec jest artystą, którego sztukę charakteryzuje bogactwo kompozycji, barw i struktur. Styl jego obrazów to przejście od prostych form po gęste kompozycje horror vacui, od czystej i wyrazistej kolorystyki, po prace monochromatyczne i wręcz czarno-białe.

W swoich pracach Stec przedstawia gigantyczne pochody i tłumne karnawały, przemarsze i wojny. Cząstką tej masy jest istota ludzka, podobna do owada. Pojedynczy człowiek pojawia się u Steca w cyklu ludzkich głów - masek, pozbawionych twarzy. Są to nie tyle portrety, co obrazy stanów psychiki tych istot. Grzegorz Stec w mistrzowski sposób tworzy efekty świetlne, które nadają obrazom duchowy wymiar, tak zaprzepaszczony we współczesnej sztuce. Światło jest bohaterem wielu jego prac, zwłaszcza czarnych obrazów, które stanowią najbardziej oryginalną część jego malarstwa. Te ascetyczne malarskie improwizacje są próbą wizualizacji czystego światła. Szczyt bohaterów. List do Czesława Miłosza, 2011, olej na płótnie, 80 x 100 cm / Fot. Grzegorz Stec

Zdaniem prof. Gabrieli Matuszek Grzegorz Stec jest artystą o wielkiej wrażliwości i wyobraźni, tworzącym barwne syntezy, a zarazem wyczulonym na szczegóły. To sztuka duchowa, wizyjna, zrodzona z impulsu podświadomości. Malarstwo to jest fascynujące właśnie dlatego, że szuka środków wyrazu pośrednich między abstrakcją i figuracją, rodzi się z napięcia między spontanicznością podświadomej wizji i porządkującym intelektem, gwałtownym wybuchem emocji i perfekcją detalu.

Krakowska wystawę otworzy słowo krytyka Tadeusza Nyczka, w którego opinii : "Stec nie chce, nie umie, a może go to po prostu nie interesuje świadkować epoce jako jej "zwierciadło na gościńcu". Woli budować spójny, precyzyjny, delikatny, ale trwały i wyrazisty świat wartości duchowych, estetycznych. Jego obrazy, rysunki i grafiki są triumfem Sztuki, rzemiosła, wreszcie triumfem siły wyobraźni. Tak właśnie zobaczyłem obecność sztuki Grzegorza Steca pośród sztuki wytwarzanej przez jego rówieśników. Było to doświadczenie dojmujące”.

Zobacz plan wystawy ->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.