Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22186 miejsce

Zaprzeczasz teorii ewolucji? Nie jesteś osamotniony! Cz.1

Jeżeli teorię ewolucji negujesz, to jesteś Szanowny Czytelniku w doborowym towarzystwie... Znajdujesz się obok znanych naukowców, którzy też twierdzą, że Bóg stworzył świat, ale wielu podkreśla, iż dokonał tego właśnie przy pomocy ewolucji.

Page URL: http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AMonkey.human_to_robot%2Cmonkey.JPG File URL: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Monkey.human_to_robot%2Cmonkey.JPG Attribution: By EricDiesel (Own work) [CC-BY-SA-3.0 / Fot. EricDieselPisząc tekst o ewolucji myślałem, że wybiorę kilka argumentów na jej poparcie i powalę kreacjonistów na kolana, ponieważ szkolna i akademicka edukacja nie pozostawiły we mnie nawet cienia wątpliwości co do słuszności samej teorii.

Schody zaczęły się wtedy, gdy zacząłem wyszukiwać bezdyskusyjne dowody spośród tych, jakie przedstawia się dzisiaj w literaturze. W Internecie można znaleźć mnóstwo materiałów kreacjonistycznych, które mieszają się z naukowymi.

Okazuje się, że niepodważalnych dowodów nie ma. Dysponujemy wieloma faktami, z których Darwin i następcy zbudowali teorię dość dobrze spajającą wszystko w logiczną całość, ale nadal brakuje tej przysłowiowej kropki nad "i". Nie istnieje bowiem jakieś konkretne odkrycie czy eksperyment potwierdzający założenia teoretyczne ewolucji, do którego nikt nie miałby zastrzeżeń. Na przykład chociażby tak, jak to było z Mendelejewem, gdy układał tablicę znanych mu wówczas pierwiastków chemicznych. Z zauważonych prawidłowości wywnioskował, że muszą istnieć przynajmniej dwa następne, które niedługo zostały znalezione w naturze, potwierdzając tym samym bezspornie słuszność jego teorii.

Z ewolucją tak zrobić się nie da z wielu powodów. Głównym z nich jest długotrwały czas potrzebny do utrwalenia się dokonanej poważnej i jednocześnie pozytywnej zmiany w organizmach, zwłaszcza u tych wyżej zorganizowanych.

Istota teorii ewolucji

Ewolucja zakłada, że materia żywa powstała z nieożywionej na przestrzeni wielu miliardów lat. Ponieważ abiogenezy (tak nazywa się ten proces) nikt i nigdzie nie zaobserwował - założono, że aby miała ona miejsce musiały zaistnieć specyficzne warunki środowiskowe i miało to miejsce we wczesnych stadiach formowania się Ziemi.

Trzeba zauważyć, że współczesna wiedza na temat powstania i funkcjonowania Wszechświata jest spójna i jak najbardziej wpisuje się w teorię ewolucji stworzoną przez Darwina. A przecież nie miał on pojęcia o ewolucji gwiazd, planet czy powstawaniu pierwiastków chemicznych.

Początki XIX wieku to czas narodzin zrębów chemii. F. Wöhler w 1828 roku wytworzył sztucznie mocznik ze składników nieorganicznych, co było przełomem w myśleniu. Okazało się, że elementy składowe materii nieożywionej i ożywionej są takie same.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

@ Wasz Ti Dzisiaj 19:40

Dziękuję Ci za bardzo interesujący i merytoryczny komentarz.
Urzekłaś mnie (jeżeli jesteś kobietą?) swoim nawoływaniem do otwartości. Ale nie sądzisz, że jest to wołanie na puszczy?

Słusznie zauważyłaś, że zwolennicy teorii ewolucji często szermują obelgami typu: ciemnogród, zaścianek, ignorancja czy jeszcze bardziej dosadnie... Ludzie bez wiedzy specjalistycznej jednak często sami mocno pracują na takie epitety, ponieważ nie dopuszczają do swojej wyobraźni logicznych argumentów. Wiem, że nie jest to usprawiedliwienie, ale te dwie koncepcje nie dadzą się pogodzić. One po prostu muszą ze sobą współistnieć.

Teoria lepsza wyprze gorszą lub błędną, bo procesy poznania są ciągłe i nieskończone, a człowiek wierzący i tak za to wszystko wstawi Boga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Lech Polak

Wrzuciłam fragment wywiadu jako podsumowanie wypowiedzi Pawła Urbańskiego - że takie rzeczy jak zakaz negowania "ogólnie obowiązującej teorii" się zdarzają. Schemat ten przedstawiono również w filmie "Expelled - inteligencji dziękujemy". Wiem, zaraz podniosą się głosy, że to propaganda kreacjonistów - ale jak dla mnie nie o to tutaj chodzi. Zwalczanie się dwóch teorii - bo żadna z nich nie została udowodniona i do udowodnienia na tym etapie nie jest - nie powinno mieć miejsca. Czy nie lepsza byłaby tutaj konstruktywna dyskusja, wymiana poglądów. Przedstawienie swoich racji przez każdą ze stron. Niestety często się zdarza, że osoba przyznająca się do wiary w Stwórcę jest określana mianem zacofanego fanatyka, którego poglądy nie mają nic wspólnego z nauką i na tym dyskusja się kończy.
Zarówno kreacjonizm jak i ewolucjonizm ma swój sposób na wyjaśnienie pewnych zjawisk i mechanizmów np. geologicznych a także przemian zachodzących w świecie roślin i zwierząt. Pozwólmy im istnieć obok siebie bez wzajmnego zagłuszania ... każdy człowiek powinien mieć wybór i na każdym etapie powinien wiedzieć - w taki sposób otaczającą rzeczywistość wyjaśnia teoria ewolucji a w taki kreacjonizm. Jeżeli któraś z nich jest w błędzie to czas się tym zajmie. Nauka jak napisałeś Lechu - idzie bardzo do przodu - jeżeli tylko nie pozwolimy sobie na przekłamania i dopuścimy wszystkich ludzi, którzy mają coś wartościowego do powiedzenia do głosu, to być może uda się ustalić do końca co jest prawdziwe.

Materiał, który wrzuciłam w drugiej kolejności jest dosyć ostry w swej wymowie... ale zawiera ciekawie sformułowane stwierdzenia, które wynikają z teorii ewolucji.

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię, dzisiejszych naukowców często traktuje się niczym starożytnych kapłanów. Jeżeli naukowcy coś ogłosili, to sporo ludzi uważa, że to jest niezaprzeczalny fakt. Powołując się na autorytety, czujemy się bezpieczni. Nauczyłam się jednak, że tutaj należy stąpać ostrożnie. Znane są dobrze różnego rodzaju fałszerstwa naukowe np. Człowiek z Piltdown, albo zdarzają się po prostu zwykłe ludzkie pomyłki ujawniane po czasie. Bądźmy więc otwarci, dopuszczajmy do głosu obie strony. Bo najgorszy jest fanatyzm... a może on dopaść tak kreacjonistę jak i ewolucjonistę.

Natomiast jeżeli idzie o termin "wiem że nic nie wiem" mam nieodparte wrażenie, że bije od niego jakąś fałszywą skromnością. Każdy z nas ma coś do zaoferowania, i każdy w trakcie zapoznania się z materiałami w danej dziedzinie wyrabia sobie jakiś pogląd, może i ma prawo wyrazić swoje zdanie. Jednym cytatem i linkiem nie ogłosiłam w tej dyskusji prawdy absolutnej, zaprezentowałam tylko wypowiedzi ludzi, którzy mają takie a nie inne poglądy.

Swego czasu byłam głęboko zafascynowana ewolucyjnymi wyjaśnieniami na temat powstania Wszechświata, teoria strun również do mnie przemawiała... ewolucyjne wytłumaczenie geologicznej historii ziemi itd. ale między tym wszystkim istniała spora liczba pytajników, co skłoniło mnie do dalszych poszukiwań i stwierdzenia, że jest alternatywa, którą badam i analizuję. Niemniej jestem otwarta i chętnie zapoznam się z jakimiś nowinkami z rozpędzonej naukowej machiny, szczególnie jeśli masz świeże info dotyczące teorii Wielkiego Wybuchu, osobliwości i wyjaśnień dotyczących tego co było przed... bez powoływania się na teorię strun, z którą się już zapoznałam. Przyda się również przytoczenie materiałów falsyfikujących twierdzenia podane w tym linku:

http://eternityandfingerprints.wordpress.com/2012/09/06/tego-rozumowania-nie-mozna-zaprezentowac-niewiernym-ktorzy-mogliby-zorientowac-sie-ze-jest-blednym-kolem/

i nie piszę tego jako cynik, jestem po prostu ciekawa i otwarta

pozdrawiam i dziękuję za Twoją wypowiedź

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Tomasz Hens Dzisiaj 11:27
Panie Tomaszu, pamiętam, że gdy omawialiśmy "Potop" w liceum - nie zaliczyłem tej lektury. A wie Pan dlaczego? Ponieważ zdążyłem przeczytać tylko I tom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo miła pogadanka. Tylko, że cokolwiek bałamutna. Szanowny Autor nie odniósł się do najbardziej zabójczych kontrargumentów przeciw hipotezie Darwina. Ba! Nawet o nich nie wspomniał. Stawiam ocenę neutralną, podbijam i przechodzę do części drugiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.03.2013 11:48

Panie Tomaszu Hens, przepraszam za literówkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.03.2013 11:46

@Tomasz Hans - Nie odebrałam tekstu jako próbę zaprzeczenia teorii ewolucji, ale bardzo chętnie zapoznam się z Pana propozycją, jakakolwiek by nie była.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sporo tekstu i żadnych konkretów. Nie ma ani jednego dowodu na zaprzeczenie teorii ewolucji. Brak propozycji czym teorię ewolucji zastąpić. Żadnych przemyśleń poza dobrze znanymi faktami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wasz Ti


Pod tym adresem 11 marca 2013 roku 9 :26 jest wypowiedź na twój temat:The Biologist.
Feb 17, 2000,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

by George Caylor, a journalist

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wasz Ti


Powołujesz się na bliżej nie znanego jakiegoś biologa molekularnego ( 11 marzec 2013 rok 8:42).
Podam tobie jak go ocenia jeden z internautów. Tu jest strona:

http://www.uncommondescent.com/intelligent-design/can-a-non-expert-challenge-a-scientific-consensus/

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wasz Ti

Może by tak powrócić do współczesności? Nauka dostała w dosłownym znaczeniu pędu. Może by tak nie wspierać się archaicznym teoriami? Może by tak więcej ze współczesnych osiągnięć nauki wziąć na tapetę?
Jak byś podał,a cytat taki:" wiem ,że nic nie wiem" , to było by uzasadnione.
Gdyby był wplecione np. takie przykładowo słowa w twoją myśl, to było by dla mnie do przyjecia.
-"...od tego człowieka jestem jednak mądrzejszy. Bo z nas dwóch, żaden, zdaje się, nie wie o tym co piękne i dobre, ale jemu się zdaje, że coś wie, choć nic nie wie, a ja, jak nic nie wiem, tak mi się nawet i nie zdaje (że coś wiem). Więc może o tę właśnie odrobinę, jestem od niego mądrzejszy, że jak czego nie wiem, to i nie myślę, że wiem. (Platon, Obrona Sokratesa, 21B,C,D)"-David Charles Piecyk (15 września 1927 - 02 czerwca 1994), był australijski filozof nauki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.