Facebook Google+ Twitter

Zaprzysiężono nowy rząd Izraela

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-31 22:22

Izrael ma nowy rząd. Gabinet Benjamina Natanjahu został zaprzysiężony podczas uroczystości w Knesecie. Do koalicji z prawicowym Likudem weszły centro-lewicowa Partia Pracy, ultranacjonalistyczny Nasz Dom Izrael Awigdora Libermana, ultraortodoksyjny Szas oraz mniejsze ugrupowania popierające osadnictwo żydowskie na palestyńskich terytoriach.

Premier Benjamin Netanjahu, przemawiając do parlamentarzystów, zapewnił, że będzie dążył do osiągnięcia pokoju ze światem arabskim i muzułmańskim. Nowy koalicyjny rząd jest jednym z największych w historii Izraela. Stolarze przez kilka dni powiększali stół, przy którym odbywają się posiedzenia gabinetu, aby zmieściło się przy nim 29 ministrów. Są wśród nich przedstawiciele wszystkich koalicjantów. Szefem dyplomacji został radykalnie prawicowy Awigdor Liberman z Naszego Domu Izrael, a ministrem obrony Ehud Barak z Partii Pracy.

Premier Benjamin Netanjahu podczas przemówienia zapowiedział że będzie dążył do zawarcia pokoju z sąsiadami. Nie wspomniał jednak o utworzeniu palestyńskiego państwa. Społeczność międzynarodowa już wcześniej wyrażała obawę, że rząd składający się głównie z partii prawicowych może przynieść szkody procesowi pokojowemu.

Netanjahu podczas kampanii wypowiadał się bowiem przeciwko koncepcji dwóch państw dla dwóch narodów. Awigdor Liberman natomiast oskarżał izraelskich Arabów o kolaborowanie z Hamasem i proponował, aby podpisywali lojalki w zamian za obywatelstwo. Obaj politycy popierają też rozbudowę osiedli żydowskich, które są jedną z głównych przeszkód na drodze do podpisania porozumienia z Palestyńczykami.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Społeczność międzynarodowa ma obawy...jak zwykle. Tyle tylko, że to Palestyńczycy wciąż działają na rzecz niezawarcia pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.