Facebook Google+ Twitter

Zarabiamy trzy razy mniej niż Europejczycy. Dogonimy Unię za 65 lat

Od wejścia do UE nasze pensje urosły o jedną trzecią. I nadal są trzy razy niższe niż unijna średnia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Przy zachowaniu tempa mamy szansę dogonić UE za 65 lat.

CC. 3.0 Uznanie autorstwa. Na tych samych warunkach. / Fot. BaytownbertZ danych Eurostatu wynika, iż przeciętne wynagrodzenie brutto w roku 2011 wyniosło w Polsce 800 euro i choć było o 33 proc. wyższe niż sześć lat temu, to średnia płaca w 27 krajach UE wynosi aż 2177 euro. Nasze średnie pensje nadal są prawie trzy razy niższe niż unijna średnia.

Jeśli utrzymamy tempo podążania za poziomem wynagrodzeń w Unii Europejskiej, to uzyskamy takie same przeciętne płace nominalne jak w UE dopiero za 65 lat. Aby zniwelować dystans dzielący nas od strefy euro, potrzebujemy 85 lat

Niestety, koszty utrzymania w Polsce ciągle rosną, utrzymanie zwykłego mieszkania (czynsz, gaz, ogrzewanie) jest prawie najwyższy w Europie, a żywność tej samej jakości też jest już bardziej kosztowna w porównaniu do innych krajów Wspólnoty.

Z drugiej strony w wymiarze czasu pracy i wieku przechodzenia na emeryturę już przeganiamy kilkanaście państw UE...

Austria 65 lat - mężczyźni; 60 lat - kobiety
Bułgaria 65 lat - mężczyźni; 63 lat - kobiety
Estonia, Finlandia, Grecja, Malta, Portugalia, Szwecja 65 lat - mężczyźni i kobiety
Francja 62 - mężczyźni; 62 - kobiety
Rumunia 65 - mężczyźni; 61 - kobiety
Słowacja 62 - mężczyźni; 62 - kobiety

Na podstawie: Gazety Prawnej

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

1234
  • 1234
  • 09.05.2012 17:42

o dogonieniu nie można marzyć, jak nadrobić 50 lat, które europa ma do przodu? od zakończenia wojny
niema takiej możliwości.
dlatego pan płaci za fryzjera 25 zł za swoj fryzurę, a europejczyk 35 eurósów.
itd..itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponowałbym skończyć pantoprazolić o "dogonieniu Europy". Nie traktujmy innych nacji jak niedorozwiniętych, bo to na Europejczyków nie przystaje.

W czym jesteśmy tacy dobrzy, że zakładamy iż dogonimy ten dobrobyt?

Jak na razie tylko chciejstwo widać. A na czym i z czym mamy ich gonić? Był taki gość w ubiegłym wieku, który kazał głupoty powtarzać tysiące razy, aż wszyscy w to uwierzą. Czy naprawdę musimy naśladować tego zbrodniarza?
Zakładanie, że inni będą stać w miejscu i na nas czekać, a my, dzielni i najmądrzejsi, będziemy się rozwijać - ośmiesza nas przed całym światem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
1234
  • 1234
  • 09.05.2012 16:12

Tylko , że w Polsce Wszystko co polskie kosztuje 3 razy mniej więc zarabiamy tyle samo co w Unii, no mniej więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 10.04.2012 15:30

to gorzka prawda .. za gierka można było zbudować całe miasta .... choćby tychy dąbrowa górn, dębica,....itd no koszty tej budowy to setki miliardów }tak.. miliardów.. złotych... jak on to zrobił za tak niewielkie pieniądze{przecież nie za te 10 czy 20 miliardów dolarów bo to kropla} a dzisiaj z mieszkaniami jesteśmy pewnie w ogonie lub poza europą..myśle ze świetnie nauczył sie na zachodzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 06.04.2012 12:23

o szansach na mieszkanie jak za Gierka możemy zapomnieć na stulecie!!!gdy buduje sie dziesięć razy m,niej niż wtedy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 05.04.2012 21:43

Tylko ceny dogoniły nas wcześniej. Nie dość ze zarobki na takim sobie poziomie to jeszcze dzięki KNF i rekomendacji S są problemy z kredytem na mieszkanie. Czy młodzi muszą latami mieszkać z rodzinką w ciasnych czterech kontach?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
  • ptaszynski
  • 05.04.2012 18:30

prawda .. byłem sympatykiem przyznaje PO od lat ...ale bardzo zawiodłem sie na rządzących .. po znajomych widze ze teraz PO staje sie poltycznym umrzykiem, no bo niema przyszłośći..przy najbliższych wyborach cedzie zminimalizowana...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
  • ala
  • 05.04.2012 16:00

dawni //zatwardziali zwolennicy PO odchodza po wyskokach rostowskiego i tego rządu... coraz wiecej pracuje a coraz mniej moge kupić.. inflacja szaleje a mam jeszcze robić 7 lat dłuzej? ti tusk przegiął!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 03.04.2012 15:48

tu zgodze sie z kaczynskim.. tusk bierze polakow na wymarcie .. tak...niech polak pobiera te pare lat nędznej emerytury a prawdobodobnie na 30% zejdzie z tego swiata wcześniej.... że jest tak tragicznie z budżetem .. widzimy teraz a oszałamianie narodu doszło zenitu żle sie dzieje jeśli zwolennicy PO tak musza pisać .. no .. jestem rozczarowany błazeństwem rostowskiego i rzadu..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Były pracownik RP
  • Były pracownik RP
  • 02.04.2012 22:03

Taaak - kraj, w którym ludziom wydaje się, że Polska jest wielka :O !!!
Wystarczy spojrzeć na największych na tym świecie i od razu widać że wielkość Narodu jest efektem ilości ludzi.
W Polsce jest coraz mniej ludzi i raczej jest to efekt postępujący niż odwrotnie.
Wiecie , jak pracowałem w jednym z najbogatszych krajów w Europie, w którym to swego czasu odcięto się od największej zarazy tego świata ( chyba za panowania Królowej Elżbiety ) to jakoś tak było że gdy mówiłem o wielkości Polski , Polaków itd. to tubylcy śmiali się ze mnie i mówili że wy nawet samochodów nie produkujecie !

Niektórzy rządzący twierdzą a może mają nadzieję, że Ci którzy wyemigrowali wrócą - i tu mały ząg !!!
Ci którzy coś potrafią , wyjechali i pracują w znacznie lepszych warunkach za znacznie lepsze pieniądze gwarantuje wam że nie wrócą tak szybko albo wcale.
Ja przykładowo nawet już nie szukam pracy w Polsce za to muszę jeszcze z pewnym pracodawcą w Sądzie Pracy wygrać odszkodowanie za pracę na czarno - bo tak jest w Polsce !!!