Facebook Google+ Twitter

Zarejestrowano pozew Wałęsy przeciw L. Kaczyńskiemu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-14 10:52

Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował już pozew Lecha Wałęsy wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Były lider "Solidarności" żąda przeprosin i 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia za słowa, że Wałęsa to agent SB "Bolek".

Sprawa wpłynęła do Drugiego Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie i wczoraj została zarejestrowana - poinfomowano w biurze prasowym sądu. Na razie nie wyznaczono terminu pierwszej rozprawy. W biurze prasowym tłumaczą, że sprawa nie jest rozpatrywana w trybie wyborczym. To jest zwykły pozew, więc terminu jeszcze nie ma.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznacza termin w sprawie cywilnej średnio w ciągu kilku miesięcy od wpłynięcia pozwu.

O złożeniu pozwu poinformowała w zeszłym tygodniu Ewelina Wolańska, dyrektor biura Wałęsy w Gdańsku. Przedmiotem pozwu jest wywiad Lecha Kaczyńskiego z czerwca 2008 roku dla Polsatu.

Rozmowa dotyczyła mającej się wtedy ukazać książki historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa", którzy napisali, że w pierwszej połowie lat 70. Wałęsa był agentem gdańskiej SB o kryptonimie "Bolek". Lech Kaczyński stwierdził, między innymi, że prawdę o tym, że Wałęsa był agentem o pseudonimie "Bolek" zna niezależnie od lektury książki, której jeszcze nie czytał.

Pozew przytacza wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego z 2000 roku, w którym za prawdziwe uznano oświadczenie lustracyjne Wałęsy, że nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

By nie przegrać procesu o ochronę dóbr osobistych, pozwany musi udowodnić, że mówił prawdę lub przynajmniej dowieść, że działał w interesie publicznym i dlatego jego działanie nie było bezprawne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Walesa juz dawno przyznal sie ze byl nachodzony przez UB w latach 70tych,wiec po co to zamieszanie,a to ze dali Jemu ksywe Bolek,to wszystko mozliwe.Majac w tamtych latach male dzieci,nie wiem jak bym postapil.Bylem zmuszany do kablowania w latach 80tych i nie wiem czy pomimo ze sie nie zgodzilem na wspolprace nie dali mi TW Jas lub tym podobny pseudonim.Powyrywane kartki z teczki Walesy swiadcza o tym ze cos mial na sumieniu.Ciagle wracanie do tematu Bolek,doprowadzi do odkrycia prawdy,a tego Walesa chyba nie chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.