Facebook Google+ Twitter

Zarejestrowano pozew Wałęsy przeciw L. Kaczyńskiemu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-14 10:52

Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował już pozew Lecha Wałęsy wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Były lider "Solidarności" żąda przeprosin i 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia za słowa, że Wałęsa to agent SB "Bolek".

Sprawa wpłynęła do Drugiego Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie i wczoraj została zarejestrowana - poinfomowano w biurze prasowym sądu. Na razie nie wyznaczono terminu pierwszej rozprawy. W biurze prasowym tłumaczą, że sprawa nie jest rozpatrywana w trybie wyborczym. To jest zwykły pozew, więc terminu jeszcze nie ma.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznacza termin w sprawie cywilnej średnio w ciągu kilku miesięcy od wpłynięcia pozwu.

O złożeniu pozwu poinformowała w zeszłym tygodniu Ewelina Wolańska, dyrektor biura Wałęsy w Gdańsku. Przedmiotem pozwu jest wywiad Lecha Kaczyńskiego z czerwca 2008 roku dla Polsatu.

Rozmowa dotyczyła mającej się wtedy ukazać książki historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa", którzy napisali, że w pierwszej połowie lat 70. Wałęsa był agentem gdańskiej SB o kryptonimie "Bolek". Lech Kaczyński stwierdził, między innymi, że prawdę o tym, że Wałęsa był agentem o pseudonimie "Bolek" zna niezależnie od lektury książki, której jeszcze nie czytał.

Pozew przytacza wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego z 2000 roku, w którym za prawdziwe uznano oświadczenie lustracyjne Wałęsy, że nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

By nie przegrać procesu o ochronę dóbr osobistych, pozwany musi udowodnić, że mówił prawdę lub przynajmniej dowieść, że działał w interesie publicznym i dlatego jego działanie nie było bezprawne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Walesa juz dawno przyznal sie ze byl nachodzony przez UB w latach 70tych,wiec po co to zamieszanie,a to ze dali Jemu ksywe Bolek,to wszystko mozliwe.Majac w tamtych latach male dzieci,nie wiem jak bym postapil.Bylem zmuszany do kablowania w latach 80tych i nie wiem czy pomimo ze sie nie zgodzilem na wspolprace nie dali mi TW Jas lub tym podobny pseudonim.Powyrywane kartki z teczki Walesy swiadcza o tym ze cos mial na sumieniu.Ciagle wracanie do tematu Bolek,doprowadzi do odkrycia prawdy,a tego Walesa chyba nie chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.