Facebook Google+ Twitter

Zarejestruj firmę do końca roku, potem możesz mieć kłopoty!

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-25 11:58

Tylko do końca roku obowiązują stare zasady rejestracji firm w gminach. Jeśli do tego czasu Sejm nie przyjmie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, grozi nam chaos.

Nie będzie wiadomo, gdzie i jak się rejestrować. Tymczasem resort finansów już po raz drugi staje na drodze do przyjęcia przepisów korzystnych dla przedsiębiorców. Co roku tylko w województwie śląskim rejestruje się średnio 15 tysięcy nowych firm zakładanych przez zwykłych obywateli. Dziennie - 41 przedsiębiorczych osób męczy się w naszym regionie ze związaną z tym biurokracją. Na swoich 100 dni rządów premier Kazimierz Marcinkiewicz pochwalił się 7-dniowym terminem rejestracji działalności gospodarczej w gminie. Wiadomość poszła w świat - i wróciła oprotestowana w gminach.
infografika: Dziennik Zachodni
Ministerialna blokada

- To był skrót myślowy - mówił wówczas w dyr Jerzy Molak z departamentu przedsiębiorstw Ministerstwa Gospodarki. Historia lubi się powtarzać - premier Jarosław Kaczyński w swoim podsumowaniu 100 dni rządu przyznał, że z nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest problem. Ministerstwo Finansów blokuje wejście w życie przepisów o tzw. jednym okienku, ponieważ obawia się, że urzędy nie są przygotowane do przejęcia obowiązku rejestracji przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy są za

- Sytuacja ta przypomina tę sprzed dwóch lat, kiedy to ważyły się losy wejścia w życie przepisów dotyczących wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego. Wówczas również Ministerstwo Finansów blokowało i próbowało odwlec w czasie obowiązek wydawania takich interpretacji przez urzędy skarbowe. Argumenty były podobne: że urzędy nie są przygotowane - mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej został pozytywnie oceniony przez przedsiębiorców, w tym przepisy o przeniesieniu tzw. jednego okienka do urzędów skarbowych. Teraz wejście w życie przepisów blokuje spór w rządzie. Tymczasem wedle wyliczeń KPP każde pięć nowych miejsc pracy tworzy cztery kolejne i dzięki nowym firmom gospodarka się rozwija.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.