Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

39255 miejsce

Zarób na swoją emeryturę! Czyli wszystko o inwestowaniu, cz. I

Znani ekonomiści coraz częściej ostrzegają nas przed kulejącym systemem emerytalnym. W jaki sposób zadbać o godną emeryturę? W co zainwestować pieniądze? Co zrobić, żeby ich nie stracić?

 / Fot. Images_of_MoneyMyśląc o przyszłości zastanawiamy się jak będzie wyglądało nasze życie za 10, 20, 40 lat. Wśród tych rozważań istotną rolę odgrywa nasza sytuacja finansowa - która patrząc na sytuację w ZUS nie maluje się w tęczowych barwach. To, że system emerytalny jest słaby wiadomo od dawna, niestety wiedza ta nie przekłada się na działania. Stąd też, chcąc cieszyć się życiem, powinniśmy zainteresować się zapewnieniem środków na utrzymanie swoje i najbliższych.

Samodzielne oszczędzanie to przede wszystkim niezależność. Odkładając regularnie drobne kwoty, jesteśmy w stanie zapewnić sobie niezależne od ZUS-u źródło utrzymania. Daje to nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Sami decydujemy kiedy zrezygnujemy z pracy zawodowej i rozpoczniemy emeryturę, oraz na jakie wydatki będziemy mogli sobie pozwolić. Ma to jednak swoją cenę - jest nią czas przeznaczony na oszczędzanie, a także rezygnacja z części bieżącej konsumpcji.

Rozpoczynając inwestowanie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
1. Ile środków jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycje?
2. Na jaki okres chcemy zainwestować pieniądze?
3. Jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść w związku z inwestycją?

Wielkość funduszy przeznaczonych na inwestycje to jedna z podstawowych kwestii decydujących o wielkości przyszłego majątku. Wydaje się to oczywiste, lecz wiele osób zapomina, że przeciętny Kowalski odkładając minimalne kwoty nie jest w stanie dorobić się fortuny. Istotna jest rownież forma odkładania pieniędzy - może to być jednorazowa wpłata, wkłady nieregularne lub regularne.

Istotny jest również horyzont czasowy inwestycji. Wybierając określony czas trwania jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie instrumenty finansowe pozwalające na maksymalizację zysku. Czym dłuższy przedział czasowy, tym więcej jesteśmy w stanie uzbierać.

Ostatni element to ryzyko. Jest to nieodłączna część każdej inwestycji i wiąże się z możliwością poniesienia straty. Jest i druga strona medalu - czym wyższe ryzyko tym większy potencjalny zysk. Musimy o tym pamiętać i zawczasu określić swoje preferencje w tej kwestii.

W co zainwestować? Jakie instrumenty są najbezpieczniejsze? A może wybrać coś bardziej ryzykownego? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w kolejnej części cyklu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Wiesławie, oczywiście, że trzeba pracować i płacić składki, ale czy nie warto zastanowić się nad ewentualnym zabezpieczeniem? Jedno nie wyklucza drugiego. Znani ekonomiści mylą się - ale tylko ten co nic nie robi nie popełnia błędu. Problemem jest też dobór znanych ekonomistów - część z nich jest po prostu niekompetentna a występuje w tv gdyż są znani. A co do ZUS-u to nikt spośród ekonomistów, polityków, analityków nie twierdzi, że jego sytuacja jest dobra, także coś musi w tym być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znani ekonomiści za jakiś tak czas powiedzą że się pomylili tyle ich wiedza jest warta żaden pod swoimi twierdzeniami się nie podpisze trzeba nadal normalnie pracować płacić składni i tyle,po drugiej wojnie światowej też znani ekonomiści mieli rozmaite wizje teorie,kryzysy ekonomiczne były są i będą a straszenie ludzi to manipulacje tylko i tyle są warte słowa "znanych ekonomistów''
Panie Darku śmieć głodowa panu nie grozi na pewno prędzej coś innego może pan ulec śmierci pod wpływem nadmiaru pracy gdyż teraz pracodawcy otrzymali prezent od rządu PO nowelizację kodeksu pracy rząd i kapitaliści wprowadzają niewolnictwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, zaczynam być ciekawy, gdzie mam ulokować zaoszczędzone grosze..., tak bym po bankructwie ZUS i funduszy emerytalnych nie zdechł z głodu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.