Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10113 miejsce

Żart czy efekt niezauważonej dysleksji? Czas na język polski!

Błędy ortograficzne i językowe rażą nasze oczy niemalże codziennie. A to nieudolnie zredagowana ulotka, to ogłoszenie, które woła o pomstę do nieba, a często też napis "WYPSZEDARZ" przyklejony do sklepowej szyby...

Autor ogłoszenia śmiało może udzielać korepetycji z cyklu "Jak w kilku zdaniach skutecznie okaleczyć język?" / Fot. Gabriela BlajerTym razem natrafiłam na ogłoszenie o sprzedaży samochodu na jednym z popularnych portali. Na pierwszy rzut oka jest w porządku. Podstawowe informacje o aucie nie budzą zastrzeżeń, a to pewnie dlatego, że aby je podać, sprzedawca musiał jedynie kliknąć w gotowe odpowiedzi w formularzu... Schody zaczęły się dopiero wtedy, kiedy to przyszło mu napisać coś od siebie i wykazać się inwencją twórczą w dosłownym znaczeniu. Nie lada sztuką jest popełnić tyle błędów ortograficznych w zaledwie kilku zdaniach.

Wielkie litery nie są znane autorowi tekstu. Przecinków i kropek też mu żal, więc nie używa. A typowo polskie znaki, takie jak np. "ą" zastępuje dwuliterowym tworem "om". Proste? No pewnie, że tak! A do tego jakie czytelne!

W sumie, można się z tego uśmiać i to nieźle. Ale jest też nad czym zapłakać. W polskich szkołach roi się od uczniów z orzeczeniem o dysleksji, dysgrafii, dys czymś tam... Wszystko jest "dys".
Potem czytamy takie pomijające wszelkie zasady ortografii wypociny i przechodzimy do porządku dziennego, jak gdyby nigdy nic. Jeszcze dojdzie do tego, że orzeczenie o dysleksji stanie się obok dyplomu, świadectwa i innych dokumentów najważniejszym załącznikiem do podania o pracę.

W świecie, w którym rządzi język angielski i na każdym kroku podkreślane jest jego znaczenie, powinniśmy choć minimum wykrzesać z tak bogatej i pięknej polszczyzny. Przecież tak by się chciało, "aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa"... Dajmy więc polszczyźnie swoje pięć minut - codziennie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No bo liczy się kasa a nie jakaś tam poprawna polszczyzna ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.