Facebook Google+ Twitter

Żarty a rasizm

"Dlaczego Barack Obama ma polskie korzenie? Bo jego dziadek zjadł polskiego misjonarza w Afryce". Oto żart, który rzekomo odpowiada na lewo i prawo szef MSZ Radek Sikorski. Dlaczego rzekomo? Bo nikt nie ma na to dowodów.

Europoseł Ryszard Czarnecki, obecnie PiS, wcześniej Samoobrona, na swoim blogu twierdzi, że słyszał z pewnych kręgów, że to właśnie minister spraw zagranicznych rozsiewa owy dowcip (ten sam poseł opowiadał kiedyś w programie "Co z tą Polską", z równą żarliwoscią, że Ronald Reagan po pierwszej kadencji miał mniejsze poparcie niż Bush jr rok temu... Zapomniał chyba, że Reagan kolejne wybory wygrał w 49 stanach na 50 - taka mała dygresja). Ostatnio w Radiu Zet Wojciech Olejniczak z SLD przyznał, że zna ten kawał i jest on śmieszny. Jak się okazało w czasie audycji, znają go wszyscy zaproszeni do radia politycy - Gosiewski, Chlebowski, Waszczykowski (też ponoć usłyszał go od Sikorskiego, ale trudno wierzyć komuś, kto wyleciał z MSZ za niesubordynację), i jeszcze jakiś poseł PSL, nie pamiętam już nazwiska.

Abstrahując już od tego czy jest to śmieszny kawał czy nie, mnie osobiście nie śmieszy, nie widzę w nim rasizmu. Co chwilę słyszy się dowcipy o blondynkach, Żydach, Niemcach, Ruskach, Jasiu itp. Czy to też szowinizm? Myślę, że odpowiadanie takich kawałów to element wolności słowa. Kiedyś było to zakazne, ale na szczęście mamy inne, lepsze czasy.

Posłowie PiSu są bardzo oburzeni tym kawałem, który jest dla nich wyrazem skrajnego rasizmu i żądają od władz PO i samego premiera, aby zajął się tą sprawą. Nie trzeba być tak inteligentym jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości, aby zauważyć, że jest to idiotyczna odpowiedź na skandal wokół słów posła Górskiego (PiS), który z trybuny sejmowej powiedział, że "Obama to czarny mesjasz lewicy" i "to koniec cywilizacji białego człowieka". Pan Gosiewski nieumiejętnie przekonywał w Radiu Zet, że owy kawał o misjonarzu to rasizm, a oratorium posła Górskiego w Sejmie to "niefortunna wypowiedź"...

Dla mnie wyglądało to jak wypowiedź na zjeździe Ku-Klux-Klanu. Tymczasem zamiast wyciągnąć konsekwencje wobec posła Górskiego, odbija się piłeczkę do Platformy i robi pseudoaferę z kawału, który wszyscy już w Polsce znają. Szkoda, że pan Gosiewski i PiS tak alergicznie nie zareagował na ostatnie ulotki Małego Gościa Niedzielnego, gdzie w duchu katolicyzmu przekonywano dzieci, że modlitwa rozjaśnia twraz murzyńskich dzieci...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niektórzy starają nam się wmówić, że Sikorsi go rozpowiada na prawo i lewo. To dobre dla nierozgarniętych trolli, jak Czarnecki czy kataryn. Szkoda gadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem polega na tym, że owy dowcip został użyty w walce politycznej i niektórzy starają się nam wmówić, że właśnie ten, a nie inny kawał jest rasistowski. Słysząc ten kawał nie pomyślałem sobie "haha, ludożerca, haha, bambus, bambus". W ogóle on mnie nie śmieszył, tak samo jak w ogóle nie jest dla mnie rasistowski. Bo nie ma tu agresywnego podkreślenia, że ktoś, w tym przypadku Obama, jest czarny - mówiąc wprost. Zwróćmy uwagę na fakt, że dopiero w ustach Radka Sikorskiego ten kawał stał się niepoprawny politycznie i rasistowski. Choć znali go wcześniej politycy wielu partii, czlonkowie PiS rozdmuchali sprawę wówczas, gdy gdzieś od kogoś dowiedziali się, że kiedyś opowiedział go szef MSZ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że lubię dowcipy homofobiczne, ksenofobiczne czy szowinistyczne. Często uderzają one tak naprawdę w te postawy, ale czasami po prostu lubię patrzeć na ludzi, którzy mają wyrzuty sumienia, że się śmieją ;)
Tutaj mamy jednak inną sprawę - dowcip nie jest śmieszny, jednak jest rasistowski, bo czym jest sugerowanie Obamie, że ma dziadka ludożercę, jeśli nie rasizmem? Dla mnie OK jest sytuacja, gdy dowcip zawiera w sobie i żart i rasizm. Kiedy jednak żartu nie ma i śmiech jest wywoływany nie przez jakąś przewrotną myśl, ale na zasadzie "haha, ludożerca, haha, bambus, bambus" to jest to niepokojące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.