Facebook Google+ Twitter

Zarząd General Motors debatuje nad losem Opla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-09 07:15

Według nieoficjalnych informacji, Amerykanie rozważają zatrzymanie Opla, zamiast sprzedaży go kapitałowi rosyjsko-kanadyjskiemu.

General Motors pierwotnie chciał zatrzymać Opla w swoich rękach. Amerykańska firma poprosiła więc rząd Niemiec o kredyt pomostowy na kwotę 1,5 miliarda euro, który został przyznany. Pieniądze te wystarczyły na podtrzymanie przy życiu Opla, ale były zbyt małe, by zrestrukturyzować koncern.

Znajdujący się na krawędzi bankructwa General Motors postanowił więc sprzedać Opla. Wybrano ofertę kanadyjskiej Magny i rosyjskiego Sberbanku, która uzyskała poparcie kanclerz Angeli Merkel oraz niemieckich związków zawodowych. Według dziennika "Businessweek", zarząd General Motors nigdy nie był nastawiony do tej transakcji entuzjastycznie, a ostatnio nabrał jeszcze więcej wątpliwości. Część członków zarządu amerykańskiej firmy chciałaby zatrzymać Opla, by pozostawić sobie dostęp do rynków europejskich i technologii produkcji mniejszych samochodów.

"Businessweek" twierdzi, że szefowie General Motors poszukują alternatywnego planu restrukturyzacji Opla i źródeł jego finansowania. Plan nie jest jednak jeszcze gotowy. Tymczasem, rząd Niemiec naciska na Amerykanów, by jak najszybciej zatwierdzili decyzję o sprzedaży Opla Magnie i Sberbankowi. Kanclerz Angeli Merkel podobno zależy, by jeszcze w trakcie kampanii wyborczej pokazać Niemcom, że uratowała od 15 do 25 tysięcy miejsc pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.