Facebook Google+ Twitter

Zarząd Polskiego Radia odwołany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-10 21:52

Rada Nadzorcza Polskiego Radia odwołała prezesa Krzysztofa Czabańskiego i wiceprezesa Jerzego Targalskiego. Obaj byli zawieszeni w pełnieniu obowiązków od listopada zeszłego roku. Powodem było nieudzielenie im absolutorium ministra skarbu.

Do zarządu został oddelegowany wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, Bogusław Kiernicki. Rada ogłosiła jednocześnie konkurs na dwóch nowych członków zarządu. Posiedzenie Rady nie odbyło się w jej pełnym składzie - z dziewięciu członków obecnych było siedmiu. Przewodniczący Rady Adam Hromiak powiedział, że stanowiło to kworum, które umożliwiło pojęcie decyzji personalnych.

Hromiak dodał, że oprócz nieudzielenia absolutorium, drugim powodem odwołania prezesów było stworzenie złej atmosfery wokół spółki. Zdaniem Przewodniczącego Rady Jerzy Targalski niekorzystnie wpływał na wizerunek Polskiego Radia. Hromiak przypomniał jego liczne sprawy sądowe, a także - jak to ujął - niestandardowe rozmowy z pracownikami. Jego zdaniem Targalski zarządzał radiem w sposób nie do zaakceptowania. Z kolei prezes Krzysztof Czabański - według Adama Hromiaka - odpowiada za całokształt działalności Polskiego Radia.
Zdaniem jednego z obecnych członków zarządu Roberta Wijasa odwołanie dwóch zawieszonych prezesów oznacza polepszenie sytuacji w radiu.

Odwołany prezes Krzysztof Czabański podkreśla, że życzy Polskiemu Radiu jak najlepiej i ma nadzieję, że z decyzji Rady nic złego dla spółki nie wyniknie. Czabański uważa, że udawało mu się zmieniać radio w dobrą stronę, jak dodaje dzięki wsparciu polityków, między innymi braci Kaczyńskich a także biskupów. "Wolę przegrać batalię o radio publiczne z braćmi Kaczyńskimi, niż wygrać z szemranym towarzystwem LPR i Samoobrony" - mówi odwołany prezes Polskiego Radia.

Zdaniem Jerzego Targalskiego odwołanie to wynik rozgrywek politycznych. Targalski uważa, że Platforma dąży do monopolu w mediach, a osoby, które w tej chwili odwołały władze radia zostaną za kilka miesięcy przez PO odsunięte.

Obecnie w zarządzie spółki zasiadają trzy osoby - Robert Wijas, Michał Dylewski oraz oddelegowany do zarządu do 15 lutego wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Bogusław Kiernicki. Nowego prezesa spółki i ewentualnie nowego członka zarządu powinniśmy poznać w połowie lutego, kiedy to zakończy się procedura konkursowa.

Medioznawca profesor Wiesław Godzic uważa, że odwołanie prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego i członka zarządu Jerzego Targalskiego to mały krok w bardzo dobrym kierunku. Decyzję o odwołaniu zawieszonych prezesów podjęła Rada Nadzorcza spółki.

Zdaniem profesora Godzica rządy Czabańskiego i Targalskiego nie były dobre dla Polskiego Radia. Jego zdaniem doprowadziły one do licznych konfliktów w radiu oraz do upartyjnienia wielu audycji.
Zdaniem medioznawcy Polskie Radio potrzebuje nowej, dobrej ustawy medialnej. Wiesław Godzic podkreśla, że jeśli ma być ono zachowane w obecnym kształcie i nadal dostarczać rzetelnej informacji trzeba je otoczyć legislacyjną opieką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.